Hodnota NWR klesla dvousetnásobně

Doba čtení:2 m, 44 s
Důl ČSM. Foto: NWR

Důl ČSM. Foto: NWR

Hodnota těžební společnosti New World Resources (NWR) klesla od května 2008, kdy se začala obchodovat na pražské a londýnské burze, více než dvousetnásobně. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK.

Za pokles může především markantní zlevnění koksovatelného uhlí, někteří z analytiků zmiňují i dopady vysokého dluhu firmy a zvýšení počtu akcií v důsledku restrukturalizace v roce 2014. NWR vlastní černouhelné doly OKD, minulou středu ji opustil dosavadní akcionář Zdeněk Bakala.

Čtěte také:
Bakala utekl před zodpovědností
Šikovný krejčí Zdeněk Bakala

Akcie NWR vstupovala v roce 2008 na burzu za cenu 425 Kč, což tehdy oceňovalo společnost NWR na zhruba 110 miliard Kč,“ řekl analytik Fio Banky Jan Raška. „Podle aktuálního kurzu akcie ve výši zhruba osmi haléřů se tržní hodnota NWR pohybuje pouze kolem 500 milionů Kč,“ dodal.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz připomněl, že v průběhu roku 2008 stoupla cena akcií společnosti až k 600 korunám za kus, čímž hodnota společnosti proti úpisu stoupla ještě o asi 50 procent. Poté však přišel zlom, který byl podle analytiků způsoben především snížením cen uhlí na trzích.

Pokles cen koksovatelného uhlí začal zhruba od poloviny roku 2011. „Zatímco ještě v polovině roku 2011 NWR prodávalo koksovatelné uhlí za asi 200 euro za tunu, tak v loňském roce to bylo v průměru pouze za 90 euro za tunu,“ uvedl Raška. „Hospodaření firmy se od té doby začalo zhoršovat, od posledního čtvrtletí roku 2012 je společnost v provozní ztrátě,“ dodal.

Podle Hlinomaze začalo firmu trápit i zadlužení. „Společnost jej sice v restrukturalizaci v roce 2014 vydělila dvěma, stále je tu zde asi 300 milionů eur (8,1 miliardy korun) dluhopisů. To je závaží, které by bylo dobré sejmout,“ uvedl Hlinomaz.

Bakala vstoupil do NWR v roce 2004. Při úpisu na burze v roce 2008 se očekávalo, že společnost získá za nabízené akcie přes 34 miliard korun. Bakala tehdy vlastnil NWR nepřímo ze zhruba 40 procent, což z něj činilo dolarového miliardáře. Když minulý týden společnost CERCL Mining, ve které má finančník poloviční podíl, firmu opouštěla, učinila tak zdarma. Do té doby jí patřilo 50,5 procent akcií NWR.

Pokud se potvrdí, že stávající majitelé převáděli (akcie) za nula Kč kus, tak je to silná informace o ceně OKD,“ komentoval to tehdy ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Představenstvo NWR opustil Bakala již na valné hromadě loni v dubnu.

Novým vlastníkem NWR se minulý středu stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC. Má 60 procent hlasovacích práv.

Mluvčí AHG Roman Pařík v pondělí uvedl, že prioritou skupiny je stabilizace NWR. „Rádi bychom, aby všechny zainteresované strany, mezi které patří investoři, vláda i odbory, vytvořily plán, který zajistí udržitelnost OKD. Restrukturalizace a obnova společnosti si s největší pravděpodobností vyžádá další investice. Pokud všechny zainteresované strany podpoří restrukturalizační plán a vláda bude ochotná rozšířit možnou podporu, pak je AHG za odpovídajících podmínek připravena investovat další finanční prostředky.

Vláda chce počkat na první kroky nových vlastníků. Teprve poté se rozhodne o dalších krocích. Ministr Mládek zároveň doslova řekl, že chce důkaz o skutečném odchodu Bakaly z NWR.

Mohlo by vás zajímat:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
TOP 10 navždy bohatých
Peníze do luftu