Horní zákon: Peníze na rekultivace za dodržení moratoria

Premiér Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

Začarovaný kruh kolem novely horního zákona se dnes pokusil rozetnout premiér Andrej Babiš (ANO) na společném jednání se zástupci oborových svazů. A na obzoru se zřejmě rýsuje dohoda.

„Těžaři chtějí ujištění, že dodržíme zákon a nezrušíme moratorium na nezvyšování těžebních poplatků, které má trvat ještě dva roky. Fajn. Já chci zas garance na tvorbu rezerv pro sanace. Záruky, že z těch firem zas neodtečou peníze do zahraničí,” shrnul svoji pozici na dnešní schůzce se zástupci organizací sdružujících těžební firmy předseda vlády Andrej Babiš.

Čtěte také:
Jakou stopu nechá Nováková v energetice?
Schillerová couvá z platné dohody, svazy se bouří

Připravovaná novela horního zákona má totiž potvrdit platnost pětiletého moratoria na zvyšování poplatků z vytěžených nerostů, což těžební firmy považují za důležitý prvek předvídatelnosti tržního prostředí v Česku. Jenže premiér se zatím, navzdory souhlasnému stanovisku Legislativní rady Vlády, k zachování dohody o moratoriu stavěl odmítavě.

Těžaři s podporou některých poslanců ovšem již v minulosti dali najevo, že by v případě zrušení moratoria na zvyšování plateb z vytěžených nerostů mohlo dojít i na arbitráže. A vzhledem k tomu, že Legislativní rada Vlády doporučila již v průběhu roku 2018 moratorium dodržet, nebyli by zřejmě bez šance. „Nejde jen o uhelné firmy, ale i o všechny ostatní těžaře. Jejich suroviny odebírají další společnosti, které také potřebují jistotu pro své kalkulace,“ vysvětluje předseda představenstva Těžební unie Pavel Fiala.

Druhou rovinou, která se na schůzce probírala, byl převod finančních prostředků na sanace a rekultivace po ukončení těžby z analytických na vázané účty. Což bude pro všechny těžení firmy znamenat zásah do jejich finanční bilance. Důvod je jednoznačný: Aby se v budoucnu neopakovala situace, která nastala okolo OKD, kdy všechny náklady nakonec převzal stát.

„Když nebudou žádné komplikace s převodem prostředků na vázané účty, tak moratorium doběhne tak, jak je domluvené,“ je přesvědčený Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. „Jsem přesvědčen, že všechny těžební společnosti tyto záruky dají. A na oplátku předpokládám, že premiér projeví pochopení pro potřebu stability tržního prostředí,“ doplnil jej předseda Sekce průmyslové politiky Hospodářské komory ČR Filip Dvořák.

Na schůzku by mělo navázat jednání s novým ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, které by mělo být již více detailní. Proběhnout by mělo příští týden.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje