Horní zákon: Poslanci chtějí aktuální informace

Za rozruch kolem novely Horního zákona může ministerstvo financí, které chce porušit vládou uzavřenou dohodu o tom, že se od roku 2017 pět let nezvýší úhrady za vytěžené nerosty. Foto: MFČR

Jediný bod má na programu zítřejší zasedání sněmovního Podvýboru pro energetiku. Probírat se bude Horní zákon a zákon o základních registrech.

V půl druhé odpoledne předstoupí před členy Podvýboru pro energetiku zástupce ministerstva průmyslu a obchodu, aby je seznámil se stavem přípravy novely Horního zákona. Tu v únoru vláda stáhla z pořadu jednání s tím, že není dostatečně prodiskutován. Jenže již loni úspěšně skončilo meziresortní „kolečko“ a nic tak nemělo stát v cestě projednání předlohy ve sněmovně.

Čtěte také:
Nováková: Stabilitu pro těžební firmy zachováme
ČR může podle Novákové odložit jádro

Stále víc se však ukazuje, že ministerstvo financí chce vycouvat z uzavřené dohody o tom, že neporuší od roku 2017 platný pětiletý závazek nezvyšovat ceny z úhrad vydobytých nerostů. Jeho cílem je určovat tyto ceny každý rok znovu. Což je postup, který do značné míry znemožní dlouhodobější plánování těžařským společnostem.

To může vyvolat sociální nejistotu prakticky všude, kde se těží nerosty. Proto se již v posledních dnech ozvala oborová a regionální sdružení, která kvůli obavám ze sociálních dopadů adresovala dopisy zainteresovaným členům vlády (zde). Ve společném prohlášení formulovali své obavy i poslanci a senátoři z Karlovarského a Ústeckého kraje.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj