Horní zákon projedná další výbor sněmovny

Novela Horního zákona se týká stability všech těžebních společností, ne jen těch uhelných, jak to mají aktivistické skupiny sklon prezentovat. Foto: pixabay.com

Debatu o Horním zákoně zítra otevře také Výbor pro životní prostředí. V ostatních výborech byly hlavním tématem poplatky a převod prostředků na sanace a rekultivace na vázané účty.

Ve středu 19. února začne ve Výboru pro životní prostředí rozprava o novele Horního zákona. Surovinová politika, zvyšování poplatků z vydobytých nerostů a rychlejší převod finančních prostředků na sanace a rekultivace z analytických na vázané účty, to byly okruhy, kterým se věnovali poslanci ve výborech, které rozpravu otevřely v předchozích dnech (zde).

Čtěte také:
Horní zákon: Havlíčka převálcoval Babiš
Novela Horního zákona může způsobit krachy firem

Stát chce, aby prostředky na vázané účty byly v případě pěti velkých těžebních společností, včetně těch uhelných, převedeny do roku 2022, všechny ostatní by na to měly lhůtu o tři roky delší. Poslanec Marek Benda (ODS) v průběhu prvního čtení ve sněmovně ovšem upozornil na to, že takový postup může být seznán diskriminačním. Řada poslanců se přitom obává, i termín 2025 by mohl ohrozit stabilitu menších těžařů, kteří produkují například suroviny pro stavebnictví. To by podle nich mohlo mít negativní dopad na celý stavební sektor. Další obavy poslanců se týkají například toho, že těžební firmy kvůli zvýšení plateb za nerosty a převodu prostředků na vázané účty omezí své finanční příspěvky na aktivity měst a obcí, v jejich okolí podnikají. Poslanci proto kritizovali fakt, že k novele zákona nebyla vypracována tzv. RIA, neboli Zhodnocení dopadů regulace, která je přitom běžnou součástí legislativního procesu.

Lze předpokládat, že rozprava ve Výboru pro životní prostředí (VŽP) bude mít podobný vývoj, jako v ostatních výborech. Včetně toho, že jeho členové budou podávat pozměňovací návrhy, stejně jako to avizují poslanci z ostatních výborů. Pro jejich podání mají lhůtu do 23. března. Garančním výborem je Hospodářský výbor.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj