Horníci budou demonstrovat za vyšší mzdy

Důl Nástup Tušimice_Foto_Wikipedia

Vedení Severočeských dolů bude muset odvrátit hrozbu stávky. Foto: wikipedia.org

Odboráři Severočeských dolů budou dnes ráno v Chomutově demonstrovat kvůli mzdám. Požadují plošný růst platů o 1000 korun měsíčně. Sejít se mají stovky lidí.

Kolektivní vyjednávání začalo v září. „V jednání budeme pokračovat. Demonstrace je právo odborů, ale myslíme si, že lepší je věc řešit u kulatého stolu,“ řekl Lukáš Kopecký, mluvčí Severočeských dolů, které plně ovládá ČEZ. Pokud nebudou odboráři se svými požadavky úspěšní, jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost.

Čtěte také:
Severočeské doly chtějí těžit chodbicováním
Na podzim opět hrozí fronty na uhlí

Zaměstnavatel podle odborářů v posledním návrhu nabídl částku 500 korun a od 1. března by dalších 300 korun bylo k dispozici vedoucím pracovníkům na přerozdělení. „Zaměstnavatel ale uvedl, že tímto doplatkem by chtěl upravit rozdíly mezi tarify a funkcemi. Je tedy možné, že by z této části někteří zaměstnanci neviděli ani korunu,“ vysvětlil zástupce odborářů David Frňka.

Hospodářské výsledky jsou vysoké a zaměstnavatel nikdy nepřistoupil na naše návrhy

Nám se to nelíbilo, proto jsme to takto (demonstrací) začali řešit. Hospodářské výsledky jsou vysoké a v posledních letech zaměstnavatel nikdy nepřistoupil na naše návrhy,“ doplnil. Mzdy na některých průmyslových zónách v okolí jsou podle něj vyšší než zaměstnanců v dolech.

Severočeské doly propustily ke konci roku 2014 zhruba 230 lidí, vysvětlovaly to tehdy reorganizací. Odboráři s propouštěním sice nesouhlasili, žádný větší protest se nicméně tehdy nekonal.

Před budovou Severočeských dolů v Chomutově by se v pátek mohlo sejít několik stovek odborářů. „Celkem 600 podpisů jsme získali během týdne na takovou petici kvůli platům, a to z provozu z Tušimic i z Bíliny. Předpokládáme tedy, že přijde dost lidí,“ uvedl Frňka.

Pokud nebude další kolo vyjednávání úspěšné, jsou odboráři připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a v případě potřeby nakonec stávku.

Severočeským dolům loni vlivem mírné zimy klesly meziročně tržby a prodej hnědého uhlí. Největší česká těžební hnědouhelná společnosti prodala 21 milionů tun uhlí. Tržby z prodeje uhlí podniku meziročně klesly o 480 milionů korun na 9,049 miliardy korun. Celkem ve skupině ke konci loňského roku pracovalo 4901 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710