Horníci nechali pod zemí vzkaz v lahvi

centrum_fotoiuhli-cz_compressedPoslední rozloučení s Dolem Centrum proběhlo přímo v  útrobách posledního hlubinného hnědouhelného dolu v Česku. Horníci zde zanechali smuteční oznámení v zapečetěné lahvi.

Jak se postoupně zavírají jednotlivé části závodu, chtěli jsme po posledním vozíku ze šachty v dubnu ještě jednou vzdát úctu všem, kteří na šachtě během 128 let její existence pracovali,“ vysvětlil Pavel Lička, ředitel Dolu Kohinoor, pod nějž Důl Centrum spadá.

Čtěte také:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Při posledním rozloučení se všichni přítomní podepsali na symbolické smuteční oznámení, které následně v zapečetěné láhvi nechali přímo pod jámou C2. Těmi skutečně posledními, kteří do hlubiny sfárali, byli báňští záchranáři.

Poté, co v uplynulých měsících proběhly likvidační a výklizové práce, bylo nyní zapotřebí vypnout čerpání důlních vod, zlikvidovat hlavní čerpací stanici, vypnout větrání hlavní výdušnou jámou XII, ukončit napájení dolu a zazdít všechny zbylé jámy. V pátek 23. září proto do hlubiny sfáraly 4 čety báňských záchranářů na plánovaný nehavarijní zásah. Jejich úkolem bylo takzvaně „odezdít“ výdušnou jámu XII a těžní jámu C2.

Krátce po půl deváté ranní byl vypnut hlavní ventilátor na jámě XII a vzápětí bylo ukončeno napájení hlubiny dolu Centrum. Od této chvíle probíhaly veškeré práce bez větrání a osvětlení. Čety vyfáraly na povrch krátce před půl dvanáctou a tím vlastně skončila hlubina dolu Centrum,” dodal Lička.

Důl Centrum v Dolním Jiřetíně založila v letech 1888 – 1889 Anglo-rakouská banka se sídlem ve Vídni a stala se také jeho první majitelkou. Hloubit jámu Centrum I tu začali koncem srpna 1888. Tato nejstarší, 170 metrů hluboká jáma C1, byla letos v srpnu odezděna a nyní je už zhruba do hloubky 74 metrů zasypaná.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme