Horníci se potkali ve Zbůchu

Česká hornická města stále mezi sebou udržují přátelské styky pomocí tamních hornických spolků. Foto: hornickyspolekstribro.cz

Česká hornická města stále mezi sebou udržují přátelské styky pomocí tamních hornických spolků. První zářijový víkend se členové stříbrského hornického spolku vydali za svými kolegy do Zbůchu. Tam se konal už 4. ročník Dne horníků.

„Celá Nýřansko-Heřmanská pánev byla v minulosti zásobárnou černého uhlí (Nýřany, Zbůch, Tlučná, Heřmanova Huť a mnoho dalších). Do Zbůchu se nyní sjely hornické spolky ze Stříbra, Sokolova, Krásna a Kladna. Bohužel kamarádům vůbec nepřálo počasí. Dopoledne jsme se potkali v Chotěšově, kde se podařilo během jednoho roku zrekonstruovat původní hornický pomník padlým kamarádům dne 28.8.1918 při důlním neštěstí na dole Austria. Rekonstrukce přišla hornický spolek na 100 000 korun. Uctěním památky hornických kamarádů si zároveň připomínají výročí 100 let od založení republiky,“ uvedl pro server qap.cz místopředseda Hornického spolku ve Stříbře Karel Neuberger.

Čtěte také:
Navštivte nové muzeum elektroenergetiky
Uhlí místo turistů na Moldavské dráze

Ačkoliv počasí nepřálo, došlo i na hornické písně. Následně k poslechu hrálo Duo. „Samozřejmě nechybělo stužkování praporů a drobné pozornosti pro zúčastněné. Škoda jen, že nejmladší hornický spolek nepřijelo podpořit vícero hornických spolků. Všichni si vzpomeňte, jaké to je, když vás kamarádi nepřijedou podpořit. Něco podobného se stalo nedávno při hornickém odpoledni na dole Řimbaba. Pro někoho by tento stav měl být pohnutkou k zamyšlení,“ uzavřelNeuberger.

Horníci plánuji další setkání na sobotu 22. září, to se vydají za svými kolegy do Sokolova, kde se bude konat 22. setkání hornických měst a obcí ČR.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj