Hornické muzeum ukáže koně v podzemí

Hornické muzeum Landek Park je největší podnikové muzeum v České republice. Nachází se v Petřkovicích u Ostravy pod vrchem Landek. Foto: landekpark.cz

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích připravilo novou expozici věnovanou práci koní v podzemí při těžbě uhlí. Její součástí bude model koně v životní velikosti. Poprvé mohou návštěvníci novou expozici vidět dnes.

Lidé obvykle nemají ani tušení o tom, že se v dolech běžně pohybovaly koňské potahy, které byly navíc často obsluhovány dětmi. Koně v šachtách žili, měli v nich i stáje. Šlo o cenné pomocníky havířů, proto jsme se rozhodli tyto historické skutečnosti připomenout atraktivní formou,” uvedl ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Čtěte také:
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Uhlí místo turistů na Moldavské dráze

Model koně odborníci z vybrané modelářské firmy dokončili v polovině února. Nějakou dobu pak pracovníkům muzea zabrala instalace v podzemí Landek Parku, kde bude expozice s názvem Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři k vidění jako součást podzemní šachty. „Přesněji jde o součást nejstarší sloje Albert,” řekl ředitel. K expozici se podle něj pojí i legenda o životě koníka s mimořádnými schopnostmi a empatií, který pracoval v podzemí důlních chodeb v letech 1881 až 1900.

Historie využívání koní v dolech souvisí s rozvojem průmyslu během průmyslové revoluce v 19. století. Tehdy se rychle zvyšovala spotřeba, a tedy i těžba uhlí. Klasické parní stroje nebylo možné kvůli nebezpečí výbuchu v podzemí použít, proto byli k tahání vozíků používáni koně. Jen na Ostravsku jich bylo podle dostupných informací přes 90. Dostávali velmi kvalitní stravu a byli svědomitě ustájeni.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj