Doba čtení:1 m, 48 s
První písemná zmínka o obci Chotěšov je již z roku 1115. Foto: wikipedia.org Adam Hauner

Hornicko historický spolek Západočeských uhelných dolů a obec Chotěšov obnovily památník 11 obětem 100 let staré tragédie v dole August v Týnci, který je na hřbitově v obci. Chotěšov s 2800 obyvateli za to letos dostal od Plzeňského kraje zlatou cihlu v Programu obnovy venkova za příkladnou obnovu památek a staveb na venkově. Řekl starosta Luděk Rosenberger.

Dostali jsme cenu trochu za cizí projekt. Před třemi lety vznikl hornický spolek, který navazuje na tradici těžby černého uhlí v okolí obcí Zbůch, Nýřany, Chotěšov a Mantov. A my máme na hřbitově památník důlnímu neštěstí, které se tu před 100 lety stalo,“ uvedl. O pomník se nikdo nestaral a chátral. Spolek požádal obec o výpůjčku a spravuje ho. „A provedli tam, i za finanční pomoci obce, celkovou rekonstrukci a udělali z toho pěkné místo na hřbitově,“ řekl starosta. Ocenění bylo spojené s finanční odměnou 10.000 korun, kterou zástupci obce na pietním aktu spolku darovali, aby ho mohl dále vylepšit.

Čtěte také:
Horníci se potkali ve Zbůchu
Cáder chce najít starou malachitovou jeskyni

Na bíle omítnutém památníku širokém asi deset metrů jsou jména všech 11 obětí. Původně tam byly i keramické fotografie, ale nyní jsou tam už jen jména a data narození a úmrtí.

Spolek bývalých horníků a příznivců hornictví vznikl v březnu 2015 a má sídlo ve Zbůchu. Jeho členové se setkávají. Těžba uhlí v plzeňské pánvi, která trvala přes 200 let, skončila 31. března 1995 v posledním dole Krimich II. Spolek sdružuje obce Bělá nad Radbuzou, Blatnice, Dobřany, Domažlice, Dýšina, Chlebnice, Chotěšov, Klenčí pod Čerchovem, Líně, Mantov, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Radnice, Stod, Tlučná, Touškov, Úherce, Vejprnice a Zbůch. Má vlastní prapor a znak. Členové sbírají artefakty hornictví. Připravují muzeum ve Zbůchu, naučnou stezku po starých důlních dílech Plzeňska, expozici hornictví v lesoparku v Tlučné a pořádají přednášky pro školy. Zahájili práce na zpřístupnění důlních děl v okolí Břas a na stezce hornictví na Nýřansku.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa