Hüner žádá respekt pro energetická rozhodování

Ministr Tomáš Hüner považuje podporu jaderné energetiky za nezbytnou z důvodu závazku Evropské unie stát se globálním lídrem v ochraně klimatu a kvůli vyváženosti zdrojů energií. Foto: siemens.cz

Česká republika by uvítala, pokud by státy Evropské unie vzájemně respektovaly svá rozhodnutí ohledně způsobu výroby energie včetně produkce elektřiny z jádra. V projevu na Evropském jaderném fóru (ENEF) v Bratislavě to řekl český ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Česká republika a její zástupci vnímají, že ne všechny státy Evropské unie se rozhodly řešit současné klimatické výzvy pomocí jaderné energetiky. Volbu každého jednotlivého státu je třeba respektovat. Stejně tak bych si přál, aby ten respekt byl vzájemný a zejména pro oblast jaderné energie napříč Evropskou unii více posílen,” uvedl Hüner.

Čtěte také:
Hüner: Letos bude snížen počet lokalit pro úložiště
Dlouhý: ČEZ nový jaderný blok sám nezaplatí

Česko podle podle Hünera považuje podporu jaderné energetiky za nezbytnou z důvodu závazku Evropské unie stát se globálním lídrem v ochraně klimatu a kvůli vyváženosti zdrojů energií. Dodal, že energetická koncepce ČR počítá se zvyšováním podílu energie vyráběné z jádra a že v Česku docházejí zdroje fosilních paliv, na kterých byla energetika založena. Proti atomové energii dlouhodobě vystupuje sousední Rakousko.

Výroba elektřiny z jádra je důležitá nejen pro Českou republiku, ale také pro Slovensko, kde tamní největší výrobce elektřiny, společnost Slovenské elektrárne, dokončuje dva bloky atomové elektrárny Mochovce. Dostavba se ovšem prodražuje a proti původním plánům také opožďuje.

Slovenský premiér Peter Pellegrini v projevu na ENEF vyslovil obavy, že by nemusel být naplněn ani poslední termín, podle kterého se zahájení provozu třetího bloku elektrárny očekává ve druhé polovině letošního roku a čtvrtého bloku elektrárny o rok později.

Podle slovenského ministra hospodářství Petera Žigy z důvodu ekonomické nenávratnosti zůstává nadále utlumen slovensko-český záměr výstavby nové jaderné elektrárny na Slovensku. Projekt připravuje společný podnik české společnosti ČEZ a slovenské státem kontrolované firmy JAVYS.

JAVYS na okraj fóra podepsal se Správou úložišť radioaktivních odpadů memorandum o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje v procesu budování hlubinného úložiště na uložení vyhořelého jaderného paliva.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly