Hvězdnou herečku pohnojili kvůli frakování

Emma_Thompson_wikipedia_org_compressed

Co smrdí víc, pohnojená herečka nebo podivná politická podpora frakování? Foto: wikipedia.org

Britská herečka Emma Thompson, kterou diváci znají například z filmu Láska nebeská nebo Rozum a cit, se tentokrát ocitla v roli aktivistky protestující proti těžbě břidlicových plynů takzvaným frakováním. Místo potlesku či tučného honoráře si však vysloužila jen smrdutou sprchu hnojem.

Emma Thompson se přidala k protestu proti těžbě břidlicových plynů. Pole, které s aktivisty obsadila, totiž jeho majitel pronajal právě firmě, která se tímto odvětvím zabývá.Herečka a její sestra Sophie porušily soudní příkaz, který jim zakazoval vstup na pozemek, a přelezly plot, aby na poli postavily stan pro natáčení protestního videa, během kterého pekly sladkosti. Když to uviděl majitel pozemku, neváhal, sedl do traktoru a aktivisty včetně hvězdné herečky důkladně „pohnojil“, napsal deník Blesk.

Čtěte také:
VIDEO: Přichází nový Transformer! Bagger 288
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality

Už nějakou dobu o tomto problému vím, a když David Cameron porušil úmluvu z pařížské klimatické konference a schválil 200 míst v Británii, kde se bude těžit metodou frakování, došla mi trpělivost,“ řekla k incidentu slavná herečka.

Místní lidé, kteří s tímto typem těžby nesouhlasí, měli radost, že se na jejich stranu oscarová herečka přidala. I přivolaná policie pouze dohlížela, aby nedošlo ke střetům, a nikoho nezadržela. Herečka se svou sestrou, vítězkou britského MasterChef, chtěla upečené dobroty nabídnout místním.

Za frakování lobbují ti nejvlivnější

Frakování je velmi nebezpečná metoda těžby, při které je do země pod vysokým tlakem čerpána voda a chemikálie, aby narušily podloží a vytlačily plyn nahoru. Může přitom dojít ke kontaminaci podzemní vody. I proto je v řadě zemí včetně České republiky zakázána.

Metoda těžby má ovšem velmi vlivné zastánce na čele s americkým prezidentem Barackem Obamou, k němuž se nyní evidentně přidal i jeho britský protějšek David Cameron.Obama se přitom prezentuje jako politik, kterému údajně záleží na ochraně životního prostředí. Dlouhé měsíce už například vede doslova válku proti těžařům uhlí, což přispělo k bankrotu několika těžařských společností.

Je tak velmi zvláštní, že frakování mu nejen nevadí, ale dokonce jej otevřeně i skrytě podporuje. Obama například prohlásil, že uhelné elektrárny mají větší dopad na klima než ty, které užívají břidlicový plyn, což bylo později vyvráceno jako jednoznačná manipulace. Obamova administrativa stála i za silnou kampaní ve prospěch frakování, která se před pár lety rozjela v Evropě.

Mohlo by vás  zajímat:
Největší hydraulický bagr na světě
Šedesátníci s lopatou pořád pracují
Není ranger jako ranger