Indie má s uhlím velké plány

Doba čtení:1 m, 12 s

Indická vláda naplánovala, že v roce 2020 výroba společnosti Coal India dosáhne jedné miliardy tun uhlí a soukromé indické doly mají do té doby dodávat dalších 600 milionů tun. Vláda tlačí na maximalizaci těžby. Jejím cílem je ochránit zemi před závislostí na dovozu energetických surovin.

Nejnovější údaje státní společnosti Coal India ukázaly, že jen od dubna do srpna se těžba uhlí zvýšila o 9,4 procenta. Od dubna do září se těžba energetického uhlí z povrchových dolů této obří indické korporace zvýšila dokonce o neskutečných 37 procent. Coal India zvýšila od roku 2014 nabídku uhlí na trhu o 82 milionů tun.

Mezitím Indie již začala předhánět Čínu ve spotřebě energetického uhlí a stala se největším dovozcem a výrobcem energetického uhlí ve světě. Naopak Číňané v těchto žebříčcích začínají pozvolna klesat.

Čtěte také:
Indie otevře šedesát uhelných dolů
Polské hornictví hledá záchranu v Indii

Indie, která má v další dekádě předběhnout Čínu na žebříčku nejlidnatějších zemí planety, má šanci nahradit Říši středu v její roli hnací síly globálního hospodářského růstu. Tyto naděje vyjadřují v poslední době komentátoři krize na trzích s uhlím. Od roku 2000 výroba uhlí a jeho spotřeba v Číně přispívaly až z 80 procent ke stálému zvyšování ukazatele těžby v celém světě.

Indie byla v posledním desetiletí svědkem značného nárůstu dovozů uhlí, zejména z Jižní Afriky, Indonésie a Austrálie.

Mohlo by vás zajímat:
Na půl milionu horníků v Indii ukončilo stávku
Uhlí patří k nejbezpečnějším zdrojům energie
Indové zrušili Greenpeace