Insolvence Noenu je prý podezřelá

Společnost Noen vyrábí i obří težební rýpadla. Foto: NOEN

Podnikatelé Martin Ulčák a zbrojař Jaroslav Strnad chtěli v rámci insolvence převzít a postavit na nohy výrobce obří těžební techniky Noen. Proti se ale postavilo několik společností v čele se Skanskou a Equa bank, které insolvenční proces označily za podezřelý.

„Domníváme se, že dlužníkem připravená reorganizace není vedená poctivým záměrem,“ komentovala v insolvenčním rejstříku situaci Equa bank. Stavební firmě Skanska se nelíbí ani to, že v rámci připravené reorganizace dostanou věřitelé méně než dvě procenta ze svých pohledávek. Celkově jim Noen dluží 642 milionů korun, uvedly Lidovky.cz.

Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu

Firma Noen podnikatele Jaroslava Veverky se s problémy a hlubokou ztrátou potýkala už několik let. Do insolvence spadla letos v lednu. Počátkem března pak firma sama sebe poslala do úpadku s tím, že má připravený reorganizační plán, se kterým souhlasí nadpoloviční většina věřitelů. Podle plánu má přijít nový investor firma Logris, za níž stojí právě Strnad s Ulčákem. Ti poskytnou potřebné finance a společnost pak ovládnou. Zmínění podnikatelé v posledních dvou letech ovládli hned několik firem ze strojírenské skupiny Vítkovice. A ty by mohly s Noenem spolupracovat. Například na obřím rypadle za 1,5 miliardy, které má firma vyrobit pro Severočeské doly ČEZ.

Skansce s Equa bank se nicméně plány Ulčáka se Strnadem nelíbí. Napadají například to, jakým způsobem došlo k předschválení reorganizačního plánu částí věřitelů. „Dlužník získal podporu své reorganizace na základě hlasů věřitelů s netransparentní vlastnickou strukturou a věřitelů, u nichž významnou část pohledávek tvoří nepřiměřeně vysoké smluvní pokuty,“ napsala například Equa bank.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo