Islám vyhlásil džihád fosilním palivům

Doba čtení:1 m, 17 s

istanbul

Skupina islámských odborníků sepsala na mezinárodním sympoziu v Istanbulu deklaraci, ve které požaduje, aby svět do roku 2050 zcela skoncoval s fosilními palivy a energii vyráběl pouze z obnovitelných zdrojů. Apelují tak na více než 1,5 miliardy muslimů, aby se i oni zapojili do boje za ochranu klimatu. Již před časem vystoupil s podobným apelem rovněž papež František, hlava římskokatolické církve. Vyhlášení mají nepochybně souvislost s blížícím se klimatickým summitem OSN, který se bude v prosinci konat v Paříži.

Na rozdíl od papežovy výzvy je apel muslimských autorit překvapivý a je velkou otázkou, jaký může mít dopad. Prohlášení totiž vyzývá vlády zemí těžící ropu, mezi nimiž je i několik členů ropného kartelu OPEC, aby se postavily do čela při postupném snižování emisí skleníkových plynů. Jak ale upozornila zahraniční média, své plány pro boj se změnami klimatu před pařížským summitem představily již desítky zemí, jen minimum z nich je však muslimských.

Čtěte také: Turci sází ve velkém na uhlí

Nabízí se vysvětlení, že ze strany muslimských autorit jde o snahu spojit islám s novými silnými tématy a zlepšit tak jeho mediální obraz ve světě. Náboženství totiž čelí kritice nemuslimského světa kvůli propojení s mezinárodním terorismem, nerovnému postavení žen a netoleranci vůči jiným vyznáním a zejména tzv. bezvěrcům. Na poli boje proti fosilním palivům by muslimové mohli nalézt spojence u řady politiků, ekologických aktivistů i médií západního světa. Jak bude ekologický džihád vypadat v praxi, na to si budeme muset počkat.

Mohlo by vás zajímat:
Svatá válka ekologů
Topolánek: Zdroje jsou, chybí ochota spolupracovat
Uhlí ještě ani zdaleka neodzvonilo