Doba čtení:1 m, 13 s
Fessenheim je nejstarší provozovanou nukleární elektrárnou ve Francii. Foto: wikipedia.org

Vlády Německa a Francie se v pondělí, tedy den před dnes plánovaným podpisem nové smlouvy o přátelství, dohodly na seznamu prioritních projektů.Ve výčtu je i odstavení kontroverzní jaderné elektrárny Fessenheim, která je nejstarší provozovanou nukleární elektrárnou ve Francii.

Alsaská elektrárna Fessenheim na hranici s Německem kvůli svému stáří a poloze v geologicky nestabilní oblasti vyvolává pochybnosti o bezpečnosti. V minulosti již bylo stanoveno několik termínu jejího uzavření, aktuálně to byl časový rámec do roku 2022.

Čtěte také:
Zaměstnanci francouzské elektrárny stávkují
Křetínský prý chce francouzské uhelky

Na seznamu, na kterém se němečtí a francouzští vyjednávači shodli v pondělí, jsou podle DPA také přeshraniční železniční projekty či společné využívání norem Evropské unie k regulaci finančních služeb.

Vedle seznamu, jehož naplnění považují Berlín s Paříží za urgentní záležitost, existuje pro víceletý výhled ještě širší výčet více než stovky projektů. Tento rozsáhlejší seznam je ale podle agentury DPA stále ve schvalovacím procesu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckém městě Cáchy (Aachen) podepíší novou smlouvu o přátelství a vzájemné spolupráci. Učiní tak přesně 56 let po podpisu takzvané Elysejské smlouvy, v níž se k těsné spolupráci svých zemí zavázali jejich někdejší předchůdci Konrad Adenauer a Charles de Gaulle.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu