Jak se zachraňuje z komína elektrárny

Na cvičení přijelo do Chvaletické elektrárny družstvo stanice HZS Přelouč a sedmičlenné speciální lezecké družstvo HZS Pardubického kraje. Foto: Severní energetická

Zraněnou osobu dostat dolů po plášti komína nacvičovali při hasičském cvičení ve společnosti Sev.en EC. Z druhého ochozu ve výšce asi 55 metrů, což odpovídá přibližně patnáctému patru, hasiči transportovali znehybněného figuranta pomocí lezeckého vybavení.

Na cvičení přijelo družstvo stanice HZS Přelouč a sedmičlenné speciální lezecké družstvo HZS Pardubického kraje. První na místě po vyhlášení poplachu byli zaměstnanci HZS elektrárny Chvaletice, kteří provedli průzkum a určili průzkumnou skupinu. Ta zjistila, že ke zranění pracovníka pověřeného údržbou na plášti komína došlo pádem ze žebříku na druhý ochoz.

Čtěte také:
V Chvaleticích dokončují modernizaci
Sev.en dokončí Chvaletice sama

Při pádu si zranil páteř, takže bude muset být ošetřený přímo na místě a následně vleže transportován za pomoci lezecké techniky. Transport zraněného zajistila lezecká skupina HZS Pardubického kraje prodloužením lan a převázáním nosítek se zraněným na tato lana na prvním ochozu. Velitelem zásahu byl Martin Hanák, který zhodnotil průběh cvičení: „Cílem bylo seznámit se s problematikou zásahu ve výškách za snížené viditelnosti. Lezci si také chtěli vyzkoušet prodloužení lan a převázání nosítek. To vše se během cvičení povedlo.“

Od nahlášení události v 9:30 hodin po transport zraněného na zem v 10:49 hodin uběhlo 79 minut. Po celou dobu pršelo, takže si hasiči vyzkoušeli transport za zhoršených klimatických podmínek. O pocity, které zažíval znehybněný na nosítkách, se podělil hasič elektrárny a igurant Miroslav Morkus: „Byl to zajímavý, ale i nepříjemný zážitek zároveň. Nejhorší je bezmoc, kdy jste znehybněný na nosítkách a musíte se spoléhat na druhé.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu