Jaký svět chtějí ekologičtí aktivisté?

Velká demonstrace ekologických aktivistů u Hambašského lesa v Německu znovu připomněla otázku, o co vlastně tito lidé usilují. Jde opravdu jen o energetické zdroje?

Podle předsedy ekologické organizace NaturFreunde Deutschlands Michaela Müllera nešlo při demonstraci jen o Hambašský les, ale i o to, „zda dokážeme zabránit tomu, aby se lidstvo ekologicky samo zničilo nebo ne“. Ekologové prý požadují, aby se přestalo používat nejen uhlí, ale i ropa a plyn.

Čtěte také:
U lesa demonstrovaly tisíce aktivistů
Němcům začala vadit drahá zelená elektřina

Pokud zůstaneme na poli energetiky, tak po vyjmenování „nepřátelských zdrojů“ nám zůstalo jádro, které se ovšem právě Německo, kde se demonstrace odehrávala, rozhodlo zcela opustit. A potom jsou zde obnovitelné zdroje (OZE), ve zkratce vítr, slunce a voda. Tyto zdroje samozřejmě elektrickou energii vyrobit umějí, není však žádným tajemstvím, že jsou velmi nestabilní a zkrátka závislé na rozmarech počasí. Vadí jim velká zima, velké teplo, bezvětří, vodním elektrárnám logicky nenahrává sucho, které je aktuálně jedním z velmi palčivých témat.

K tomu, aby mohly být OZE dominantní v energetickém mixu, potřebujete také vhodné podmínky. Například v České republice takové nemáme. Vycházím z předpokladu, že ani ekologičtí aktivisté nechtějí, aby hřebeny všech českých hor „zdobily“ větrníky, a na polích se místo zemědělských plodin vyhřívaly solární panely. Ty bychom tedy možná místo všudypřítomné řepky leckde přivítali, ale při pohledu na stovky miliard z kapes daňových poplatníků, které proudí do kapes solárních baronů, se musí rozčílit každý normální člověk. Zbývají tak vodní elektrárny, které jsou hitem například v Rakousku, ovšem u nás se jím vzhledem ke geografickým podmínkám stát nikdy nemohou.

Co nám tedy zbývá? Buď i nadále využívat jádro a uhlí, které doplňují zmíněné obnovitelné zdroje, nebo radikálně změnit životní styl. Současná civilizace je totiž na elektrické energii doslova závislá, v České republice navíc stovky tisíc domácností využívají centrální vytápění. Tento stav nelze změnit ze dne na den, ani z roku na rok. Jde o běh na dlouhou trať. Ekologičtí aktivisté by místo vytrvalostního běhu zřejmě raději sprintovali. Otázka zní, kam. Někteří z nich možná do příbytků v lese. Ale co my ostatní?

Mohlo by vás zajímat:
Čeští horníci se zatím robotů bát nemusejí
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme