Jen pětina lidí je ochotná změnit topení

Plány Evropské komise na totální zelenou proměnu Evropy, nezbytnou k dosažení uhlíkové neutrality, u lidí narazí. Ukázal to i průzkum sdružení Eurogas o ochotě lidí měnit svůj život kvůli zelené ideologii.

Průzkum evropského plynařského sdružení Eurogas (zde) dává nahlédnout do ochoty obyvatel členských států měnit svůj život tak, aby tím pomáhali snaze EU o zastavení globálního oteplování. Průzkum, kterého se zúčastnilo 12 tisíc lidí, probíhal jen v 13státech Unie – Francii, Finsku, Řecku, Itálii, Lotyšsku, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku, Německu, Irsku, Lucembursku, Španělsku a z Unie odcházející Velkou Británii. Jaké je jeho hlavní zjištění?

Čtěte také:
Němci budou muset dovážet elektřinu z Francie
Klimatické šílenství emise nesníží

Lidé chtějí proti globálnímu oteplování působit prostřednictvím toho, že budou víc recyklovat. Opravdu! Uvedlo to 70 procent respondentů v Řecku, 67 procent Španělů a také 64 procent Irů, Italů a Rumunů. Ale jen 42 procent Němců a 48 procent Nizozemců, takže průměr za všechny země v průzkumu je 59 procent. Se ztrátou více než deseti procent pak obsadila druhé místo možnost „snížit spotřebu energie“, již uvedlo 47 procent dotázaných.

Dá se tedy konstatovat, že hlavním zjištěním průzkumu je fakt, že lidí vědí o takzvané klimatické změně, tedy globálním oteplování, pořád málo. Nebo ji – zcela správně – nepovažují za výhradně lidské dílo. Jinak by pravděpodobně první místo patřilo spíše snížení spotřebě energie, tedy přímému snížení produkce CO2, než až nepřímo působící recyklaci. Nebo je za tím něco jiného?

 

Co jsou lidé ochotni sami dělat proti oteplování

Více recyklovat 59%
Snížit spotřebu energie 47%
Nakupování zboží s nízkou uhlíkovou stopou 39%
Izolovat můj domov 29%
Méně jezdit autem 29%
Změnit můj topný systém 21%
Jíst méně masa 20%
Méně létat 20%

(Zdroj: Průzkum Eurogaz, zde)

 

Na první pohled zarážející je pouhých 21 procent lidí, kteří jsou ochotni změnit své topení na ekologičtější. Přitom například v Česku, které ale v průzkumu nebylo, jsou domácnosti hlavními původci emisí. Ostatně zateplení, nebo omezení jízd autem také nezvažuje ani třetina dotázaných. Z pohledu na průměrné výsledky je evidentní, že lidé jsou ochotni přispívat především způsoby, které jsou jednoduché a vyžadují jen žádné, nebo jen minimální náklady. Což by nemělo být překvapivé.

Dopředu to signalizuje, že tahání peněz z kapes obyvatel států Evropské unie na vidinu „uhlíkové neutrality“ nepůjde snadno. S ohledem na to, že recyklace je podle průzkumu jediným způsobem, který má v průměru nadpoloviční podporu je také zřejmé, že výbušný potenciál opatření, které budou chtít zavádět uhlíkoví fanatici z Bruselu, je značný. Otázkou je pouze to, kolik lidí bude muset vyjít do ulic, aby si to Evropská komise, Evropský parlament a Evropská rada, složená z premiérů členských zemí, uvědomily. A začaly uvažovat opravdu racionálně.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje