Na podporu finanční gramotnosti se pořádají různé osvětové kampaně, protože řada lidí má v této oblasti stále mezery ve znalostech a rozhodují se proto špatně. Padají do dluhových pastí, půjčují si od lichvářů, kvůli dluhům přicházejí o střechu nad hlavou. Bohužel žádné osvětové kampaně se nepořádají kvůli energetické gramotnosti.
Již roky probíhá jednostranná mediální masáž, jejímž cílem není nic menšího, než zajistit čistý vzduch a čisté celé životní prostředí. Pravda priority i záběr této kampaně jsou často nevyrovnané, rozkolísané a vůbec se jim toho dá dost vytknout. Ale základní idea, tady čisté životní prostředí, je nezpochybnitelná. Jedním z výsledků této kampaně je nástup obnovitelných zdrojů energie. A právě na něm se dá dobře ukázat, proč je svrchovaně potřeba vést kampaň za energetickou gramotnost.
Čtěte také:
Uhelné elektrárny přispěly k rozvoji Československa
Němcům se Energiewende vůbec nedaří
Energetika je totiž složitý organizmus, do kterého nejde jen tak, co nejrychleji zapojit co nejvíc nových ekologických zdrojů a ty staré, neekologické naopak co nejrychleji odpojit. Tedy vlastně jde, ale musí na to být připravena celá přenosová soustava. Zjednodušeně řečeno to znamená, že musí být dost drátů na to, aby přenesly elektřinu od výrobců k odběratelům. Jenže stavba nových vedení není akce, která trvá pár týdnů. Navíc placení těchto staveb a jejich vedení přes soukromé pozemky, na kterých najednou stojí nevzhledné stožáry, je mediálně podstatně méně sexy, než výčty nově instalovaného výkonu z OZE, jejichž stavbu uhradili soukromí investoři.
Výsledkem pak je to, co můžeme právě nyní sledovat v Německu. Tedy v zemi, která do roku 2022 chce odstavit své jaderné elektrárny a ve výstavbě větrných parků je evropským lídrem. O problémech, které působí německá „větrná“ elektřina v sítích sousedních zemí by energetici mohli vyprávět. Nedosti na tom, překotná instalace dalších a dalších OZE bezpodmínečně vyžaduje podstatné posílení rozvodné sítě v Německu. A najednou se zjistilo, že tahle nezbytná součást ekologizace energetiky je stále někde na počátku. Že zkrátka naprosto nestíhá tempo výstavby větrných elektráren na severu země.
Podle posledních předpokladů se i po zrychlení výstavby podaří nová páteřní vedení dostavět v roce 2025. Tedy tři roky po tom, co přestanou do sítě dodávat elektřinu německé „jaderky“. Jenže dvě nová páteřní vedení ze severu na jih mají zajistit přepravu elektřiny právě z větrných farem, na které je Německo tak pyšné. Co se bude dít v německých sítích mezi roky 2022 a 2025 není nyní moc jasné. Tedy kromě toho, že uhelné elektrárny budou vyrábět, až se z nich bude kouřit. Nebo budou alespoň v kapacitní záloze. Nicméně možnost kolapsu sítě se již u našich německých sousedů připouští jako jeden ze scénářů.
I ekologické lobby by se zjevně hodilo absolvovat povinné školení z energetiky. Když budou napříště vědět, jak tohle odvětví funguje a přizpůsobí tomu to, jak ovlivňují politiky, vyděláme na tom všichni.
Mohlo by vás zajímat:
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech