Kamazy se na šachtě osvědčily

Rozvozový Kamaz má prakticky totožné vlastnosti jako Mercedes Unimog, který vozí zaměstnance nyní. Foto: Czech Coal

Další trojici aut značky Kamaz pořídila společnost Czech Coal Power. Kromě dvou jeřábů také vozidlo na rozvoz zaměstnanců.

Tentokrát jsme se rozhodli vyzkoušet jedno vozidlo Kamaz i v úpravě pro rozvoz zaměstnanců. Jedná se v podstatě o obdobu používaných Unimogů, praktickyi s totožnými vlastnostmi. S Kamazy navíc máme dobrou zkušenost, pokud jde o jízdu v terénu, “ uvedl Roman Bauer, ředitel Czech Coal Power.

Čtěte také:
Ostravská lanovka bude místo uhlí vozit turisty
Michal vás seznámí s Ograbulemi

Ruské vozidlo má i pár speciálních „vychytávek“, například vysouvací schůdky v zadní části nebo kameru nad nástupními dveřmi, takže řidič má dokonalý přehled, zda už cestující nastoupili. Nechybí ani důležité bezpečnostní prvky, včetně pásů na všech sedadlech.

Ve srovnání s Mercedesem Unimog je ruský Kamaz levnější. Rozdíl činí několik milionů korun. „Nejde jen o pořizovací cenu, ale také o cenu náhradních dílů, která je rovněž výrazně nižší. Naší výhodou navíc je, že už po předchozích nákupech ruských strojů jsme se s dodavatelem dohodli, že se staneme i autorizovaným servisem, takže si řadu oprav obstaráváme sami,“ doplnil ředitel.

Czech Coal Power má od května od Kamazu i dva nové jeřáby o nosnosti 25 tun. „Jedná se o naprosto stejné stroje, jaké jsme nakupovali poprvé v roce 2016. Vybrali jsme opět i pětadvacetitunovou nosnost, kterou těžební společnosti nejvíc požadují,“ konstatoval Bauer.

Nákup všech vozidel zajišťovala společnost Servis Leasing formou operativního leasingu, aby stroje po splacení nákupní ceny zůstaly součástí vozového parku Czech Coal Power.

Ruské stroje se na šachtě objevují už několik let. První vlaštovkou byl ruský terénní automobil UAZ 2206 nazývaný buchanka, který rozváží zaměstnance k velkostrojům. Postupně přibyly čtyři nákladní vozy Kamaz 43118, dva ve verzi sklápěč a dva valníky a také jeřáby.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj