Kanadští vědci vymysleli čistší praní uhlí

Díky financování od společnosti Geoscience BC vyvinuli vědci z Kanadské asociace pro výzkum karbonizace (CCRA) vodní mycí metodu zvanou Roben Jig. Foto: youtube com

Mertalurgické uhlí je po praní stále černé, ale považuje se za „čistší“, protože praní odstraňuje popel a určité minerály. Běžné metody čištění však používají toxické chemikálie, které jsou karcinogenní. Díky financování od společnosti Geoscience BC vyvinuli vědci z Kanadské asociace pro výzkum karbonizace (CCRA) vodní mycí metodu zvanou Roben Jig.

„Metalurgické uhlí z dolů v Britské Kolumbii obsahuje částice minerálů a popela, které musí producenti odstranit, aby vytvořili čistý vzorek pro přesnou charakterizaci kvality uhlí a koksu. Roben Jig používá jednoduchou protřepávací techniku ​​na vodní bázi k praní vzorků uhlí stejně účinně jako tradiční procesy, bez použití karcinogenních organických kapalin,“ uvedla pro server jwnenergy.com Melanie Mackayová z CCRA.

Čtěte také:
Kanada pomůže energetice miliardami
Kanada prodala uhelný terminál

Nová metoda byla prokázána v pilotním projektu. „Naše výsledky ukazují, že metoda Roben Jig na bázi vody produkuje uhlí podobné kvality jako průmyslová mycí linka a výsledné koksy měly stejné kvality. Výhoda spočívá v tom, že bylo provedeno bez potenciálních rizik organických kapalin pro laboratorní pracovníky nebo negativního dopadu na výsledky analýz čistého uhlí a koksu,“ dodala Mackayová.