Kdo rozloží českou energetiku?

Vladimír Wagner napsal, mimo jiné, knihu o fukušimské katastrofě. Jádro je podle něj však pro lidstvo perspektivní zdroj energie. Foto: iUHLI

Proč je současné váhání okolo rozhodnutí o dostavbě dalších jaderných bloků chybou a jaké to může mít důsledky? Odpověď na tyto otázky se pokusil v článku v internetovém magazínu na popularizaci vědy osel.cz najít jaderný fyzik Vladimír Wagner.

Pracovník Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR v Řeži obsáhle vysvětluje, co dělá současný předseda vlády špatně ve vztahu k jaderné energetice. Ale také co dělá špatně ve vztahu k celé energetice. Vysvětluje také, proč to může vést k rozkladu české energetiky. Jeho text se netýká jen nynějšího premiéra, nýbrž každého premiéra, který bude k energetice přistupovat stejným způsobem.

Čtěte také:
Bez jádra to nepůjde, říká Beneš
BIS varovala Babiše před Rosatomem

„Problém je, že výroky Andreje Babiše při interpelacích ukazují, že nejde o tento případ, kdy chce vládní představitel vyjednat a získat širokou podporu. Ale že jde zase o lavírování bez koncepce a dlouhodobější vize,“ napsal Wagner.

„Ani prodloužení (provozu Dukovan) však nevyřeší hlavní problém, který by další dlouhodobé odložení rozhodnutí o výstavbě nových jaderných zdrojů přineslo. Hlavním úkolem nových jaderných zdrojů není jen náhrada dosluhujících Dukovan, ale hlavně zastoupení uhelných zdrojů, které se začnou postupně odstavovat, Měly by společně s obnovitelnými zdroji realizovat přechod české republiky k nízkoemisní energetice a splnění našeho podílu na klimatických cílech v Evropě i ve světě. Nejde tak pouze o výstavbu jednoho či dvou bloků, které nahradí Dukovany ale zahájení postupné dlouhodobější výstavby zdrojů, které spolu s obnovitelnými zdroji hlavně v decentralizované podobě zajistí výrobu nízkoemisní energie a umožní postupnou elektrifikaci dopravy i průmyslu. Toto je zadání současné energetické koncepce,“ připomněl jaderný fyzik, jehož text je plný konkrétních informací a odkazů na další materiály.

„Je třeba připomenout, že další provozování Dukovan nemusí být možné také z politických důvodů, daných hlavně tlakem okolních protijaderných států. Zde vidíme na příkladech belgických jaderných bloků či francouzské elektrárny Fessenheim, že tlak z Německa může být tak silný, že by u nás mohl vést k tomu, že Dukovany budou uzavřeny ne až po roce 2035, ale dokonce dříve. Odolat by se tomu dalo jen v případě široké shody a podpory tohoto prodloužení alespoň u nás. Tedy i podpora pokračování v provozu ze strany zelených aktivistů. Na to se zdála ukazovat zmíněná vyhlášení pana Rovenského z Greenpeace po akcionářské schůzi ČEZ. Ovšem, jak ukazují i současná prohlášení zelených aktivistů, nelze na to spoléhat,“ nabídl autor souvislosti, které je při úvahách o energetické budoucnosti také potřeba brát v úvahu.

Kdo si chce udělat jasno v tom, které názory na energetiku jsou mu bližší, má díky článku fyzika Wagnera zdroji podložený a odkazy proložený materiál. Přečíst si jej můžete zde.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo