Když nebudou výplaty, přijdou nepokoje

Sobotka_Mládek_Novák_vlada_cz_compressed

Zástupci vlády i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák se shodli na tom, že je třeba udržet OKD v provozu i během úpadku. Foto: vlada.cz

Pokud horníci nedostanou výplatu, hrozí nekontrolovatelné akce a sociální nepokoje. Včera to po setkání s premiérem Sobotkou řekl odborový předák OKD Štefan Pinter. Zástupci vlády se snažili situaci uklidnit.

Mezi zaměstnanci roste napětí. Jsou schopní hodně věcí pochopit, ale nepochopí, kdyby nedostali výplatu. Jak tento měsíc, tak příští a další. V případě, že by došlo z nějakého důvodu k nevyplacení mezd, se obáváme, že může dojít k nekontrolova­telným akcím a k nepokojům v celém kraji,“ řekl na tiskové konferenci ve Frýdku-Místku předseda odborů Dolu ČSM Štefan Pinter.

Čtěte také:
Úpadek OKD bude řešit věřitelský výbor
Zeman: Z OKD zmizelo až 150 miliard

Podle premiéra Sobotky má vláda zájem na tom, aby úpadek OKD znamenal co nejmenší sociální otřesy pro Moravskoslezský kraj. „Stojíme o to, aby se OKD udrželo i během úpadku v provozu a aby útlum těžby byl pokud možno rozložen do několikaletého období a nedošlo k sociálnímu nárazu, se kterým bychom nebyli schopni se v regionu vyrovnat,“ uvedl Sobotka.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je klíčové udržet OKD v chodu, což horníci vítají. „Předpokládáme, že insolvenční správce s podporou dočasného věřitelského výboru učiní kroky, které zajistí financování OKD na nejbližší dobu tak, aby bylo na výplaty,“ uvedl Mládek s tím, že se to má týkat i odstupného podle kolektivní smlouvy pro lidi, kteří budou muset z firmy odejít.

Aspoň na tři měsíce ale mohou být horníci v klidu, i když insolvenční správce žádné peníze nesežene. Když je firma v insolvenci, zaplatí dle zákona mzdy úřad práce. Stát se pak přihlásí jako věřitel.

Mládek rovněž informoval, že ostravský krajský soud vyhověl žádosti o ustavení předčasného věřitelského výboru. „Každopádně tam zasedne stát, správa sociálního zabezpečení, protože ta má již pohledávku více než 74 milionů korun,“ řekl ministr. Velkou otázkou podle něj je, zda ve výboru budou zástupci společnosti Ad Hoc Group.

Dnešním dnem vchází také v platnost rozhodnutí vlády o sociálním příspěvku pro lidi, kteří opustí doly. „Pracovníci OKD, kteří odejdou jinam, dostanou podporu sedm tisíc, respektive osm tisíc korun měsíčně po dobu tří let, pokud odpracovali alespoň patnáct let,“ potvrdil ministr Mládek. Státní kasu by to mělo přijít na 2,25 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje