Doba čtení:1 m, 53 s
Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) kvituje, že předsedkyně Evropské komise v Praze potvrdila nezastupitelnost jaderné energetiky. Foto: europarl.europa.eu

Europoslanec Ondřej Knotek zhodnotil pro iUHLI.cz vystoupení hlavních řečníků Green Deal Summitu. Úplně je nepochválil.

„Ursula von der Leyen byla ve svém vystoupení nebývale pragmatická. Zdůraznila, že členské státy EU musí mít i do budoucna právo určit si svůj energetický mix,“ konstatoval europoslanec Ondřej Knotek (ANO), který se zúčastnil Green Deal Summitu (zde). „Paní předsedkyně také potvrdila, že jaderná energie jako stabilní zdroj bude zásadní pro splnění klimatických cílů,“ připomněl zásadní roli jaderné energetiky.

Dále už však jeho hodnocení tak pozitivní není. Především proto, že logické kroky, které měly zavádění Green Dealu předcházet, se – možná – dostanou na řadu až nyní.

„Pozitivně vnímám výrok, že Evropská komise zesiluje dialog s průmyslem. Dodávám ovšem, že k tomu mělo dojít o čtyři roky dříve,“ řekl Knotek. Přitom, jak je zřejmé z jeho předchozích vystoupení (zde), není zásadním odpůrcem unijního plánu. Vytýká mu však odtrženost od reality a proto obvykle hlasuje proti unijním návrhům. Jeho postoj přitom potvrzuje stále větší množství lidí z praxe v dotčených oborech.

Knotek: Současný „Brusel“ je nepřítelem EU

Ondřej Knotek naopak ocenil klimatickou část vystoupení premiéra Petra Fialy (ODS). Za jeho lapsus však považuje skutečnost, že odbornou akci využil ke kritice politické opozice. „Myslím, že se vlastně docela ztrapnil, protože posluchači z řad průmyslu a finančního sektoru opravdu nepřišli na politickou debatu, nýbrž na odborný summit,“ dodal europoslanec.

Vyjádření europoslance připomínají ještě jednu důležitou věc. Ursula von der Leyen za rok v čele Evropské komise skončí. Její nástupce může mít na jadernou energetiku úplně jiný názor. A tahanice s EU mohou začít znovu. Což se může stát i se „zesíleným dialogem s průmyslem“. Dokud nebudou konzultace s dotčenými oblastmi – nyní především energetikou a průmyslem – pro Evropskou komisi povinné, nedá se očekávat, že by Brusel začal respektovat přírodní zákony a zdravý rozum. Ale tahle povinnost by měla být spojená s tvrdými osobními sankcemi, Protože EK má již nyní povinnost předkládat k důležitým rozhodnutím (což Green Deal a jeho části bezesporu jsou) dopadové studie. Jenže tuhle povinnost s přehledem ignoruje. A Evropský parlament i Evropská rada, složená z premiérů a prezidentů, jí to tolerují…