Koksovny uhlí potřebovat budou

komentare_iuhli_800x600Produkce koksu v Česku nechřadne a koksovny mohou být zdatným konzumentem uhlí i v příštích létech.

Výroba koksu v České republice je v posledních létech více méně stabilní. Po vstupu do nového tisíciletí se nejprve ustálila na úrovni 3,4 až 3,5 milionu tun koksu ročně. S produkcí však později zamávala finanční a ekonomická krize a snížila ji zhruba o milion tun. Na této hladině se tuzemská výroba koksu poměrně rychle stabilizovala (viz graf č.1 dále) a dá se říci, že odolává i dalším tlakům, např. ze strany dovozu levnějšího čínského železa a oceli, jež konkuruje výrobě domácích železáren, nebo požadavkům na ochranu klimatu přinášejícím náklady na ekologizaci koksárenské výroby.

Čtěte také:
Kam mohla směřovat loňská těžba hnědého uhlí
Poslední pražští uhelní Mohykáni

Výroba koksu u nás zatím neuvadá a nedejme se zmást poklesy výroby v roce 2015 a v roce loňském, kterému předpovídáme celoroční objem cca 2,10 až 2,15 milionů tun. S velkou pravděpodobností se totiž jedná o dočasný důsledek odstávky jedné ze dvou koksárenských baterií v Třineckých železárnách předloni v létě. Od poloviny srpna 2015 vstoupila koksárenská baterie KB 11 do rozsáhlé rekonstrukce, která byla ukončena až ve druhé polovině října loňského roku. Od té doby se vyrábí, ale na celoroční bilanci celkové výroby koksu v Česku se to ve skutečnosti již nemohlo podstatněji projevit.

Všech 9 koksárenských baterií, které v Česku fungují v rámci firem Arcelor Mittal, OKK a Třineckých železáren, by mělo letos vyrábět. Žádné odstávky zatím plánovány nejsou. Proto je možné s optimismem očekávat, že objem vyprodukovaného koksu se v roce 2017 opět přiblíží 2,5 milionu tun. Koksárny tedy zůstanou hladové po uhlí; ke zmíněné produkci koksu by potřebovaly zhruba 3,7 milionu tun kvalitního černého uhlí, které jim doposud dodávalo především OKD.

Zdroj: MPO

Zdroj: MPO

Může koksovny ohrozit uzavření dolu Paskov na konci letošního března?

I když černé uhlí z dolu Paskov je pro koksovny tím nejcennějším pro svoji velmi dobrou kvalitu, nemusí OKD ani po uzavření Paskova ztratit postavení hlavního dodavatele českých koksoven. Může si vypomoci tím, že svoji produkci bude míchat s velmi kvalitním uhlím importovaným například z USA nebo Polska. Vyzkoušet takové řešení se OKD pokoušelo již v minulosti právě s vidinou, že na dole Paskov se dříve, či později přestane těžit.

V opačném případě by koksovny čekalo hledání jiných dodavatelů uhlí, nebo přizpůsobování technologie méně dobrým druhům uhlí. Koks lze sice údajně vyrábět i z hnědého uhlí, nicméně je otázkou, jak by se to dotklo efektivnosti koksoven. A to by byla docela škoda.

Zdroj: Výroční zprávy a profily na webech jednotlivých společností

Zdroj: Výroční zprávy a profily na webech jednotlivých společností

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr