Kolesové rýpadlo, které postavíte sami

NTM_Merkur_rypadlo_compressed

Tento model kolesového rýpadla je vystaven v Národním technickém muzeu v Praze. Foto: VitVit, wikipedia.org

Snad každý, kdo uslyší slovo Merkur, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy. Ale většina možná i na nejznámější českou hračku stejného názvu. Ze stavebnice Merkur jde postavit spousta věcí, třeba i kopie kolesového rýpadla.

Merkur je značka kovových stavebnic a vláčků, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují. Základem stavebnice jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu, se sítí předvrtaných otvorů. Tyto dílky se spojují šroubky a matičkami. Stavebnice obsahuje i další součástky, různé hřídele, ozubená a neozubená kola. V některých sadách stavebnice je možné se setkat s kladkami, buldozerovými pásy a dokonce i elektromotorky. Umožňuje tak stavbu velmi realistických konstrukcí a různých strojů.

Čtěte také:
VIDEO: Bochníček projede všude
Další krok k těžbě ve vesmíru

Díky své dostupnosti a variabilitě byla tato stavebnice používána i ve vážném výzkumu. Například Otto Wichterle ji použil pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček. Model kolesového rýpadla, jaké se používá v uhelných lomech, byl dokonce vystaven i v Národním technickém muzeu.

Pokud byste si chtěli podobný postavit doma, můžete využít produktovou řadu Merkur Maxi Toys. Připravte si ale dost peněz. Například zmíněný model těžebního velkostroje totiž přijde na více než osm tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci