Kraj chce víc času na připomínky k Turówu

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Foto: wikipedia.org

Liberecký kraj žádá víc času na zpracování připomínek k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Na jednání krajského zastupitelstva o tom informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Dokumentaci EIA zveřejnil kraj na úřední desce 9. května, na připomínky má veřejnost, obce i Liberecký kraj jen 30 dní. Lhůta tak vyprší 8. června. Pro Liberecký kraj zpracovává vyjádření společnost Frank Bold advokát, která už dokázala zastavit těžbu v dole Gubin-Brody.

Čtěte také:
Polsko asi otevře nové uhelné doly
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Požádali jsme oficiálně ministerstvo životního prostředí, aby požádalo na polské straně o prodloužení termínu tohoto připomínkování o měsíc,” řekl Půta. Na české straně a v geologické službě se podle něj ještě zpracovávají dokumenty, které mohou být z pohledu dopadů rozšíření těžby zásadní zejména pro Frýdlantsko. Jde podle Půty hlavně o hydrogeologickou studii, kde polská dokumentace používá jen minimum dat, a její závěry tak nejsou právě důvěryhodné.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou.

Podle MŽP jsou největším nebezpečím plánovaného rozšíření možné dopady na povrchové i podzemní vody zejména u Hrádku nad Nisou, hrozí ale i zvýšení hluku a prašnosti. Polská strana přitom výraznější vliv na zásoby vody odmítá. Proti plánovanému rozšíření protestují obyvatelé v obcích u česko-polské hranice, kampaň zahájila česká pobočka organizace Greenpeace pod názvem “Spolu za vodu!”. Dnes pořádá v Hrádku nad Nisou diskusi s veřejností, kde bude možné podávat i námitky k dokumentaci EIA.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry