Královéhradecký kraj dá na kotle 200 milionů

Jiří Štěpán facebook jiři štěpán_compressed

Královéhradecký hejtman Jiří Stěpán se obává, že zastavení podpory kotlům spalujících výhradně uhlí a omezení možnosti pořízení kombinovaného kotle na uhlí a biomasu zkomplikuje části žadatelů přístup k dotaci. Foto: Facebook Jiří Štěpán

Královéhradecký kraj by chtěl v nadcházející druhé vlně dotací na výměnu neekologických uhelných kotlů rozdělit 200 milionů korun. Do roku 2019 by se s podporou těchto peněz z EU mohlo v kraji vyměnit zhruba 2080 kotlů.

První výzvu pro žadatele o dotaci by kraj chtěl vyhlásit do konce letošního roku. Uvedla to mluvčí hejtmanství Martina Götzová. V první dotační vlně kraj prostřednictvím dvou výzev rozdělil téměř 200 milionů korun mezi více než 1600 žadatelů.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Oproti minulým výzvám se však změní pravidla poskytování dotací. „Výraznými změnami podmínek nás ministerstvo životního prostředí poněkud překvapilo. Obáváme se například, že úplné zastavení podpory kotlům spalujících výhradně uhlí, podobně jako omezení možnosti pořízení kombinovaného kotle na uhlí a biomasu pouze na zařízení s automatickým přikládáním paliva, by mohlo části žadatelů zkomplikovat přístup k dotaci,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Měnit kraj však nebude elektronický způsob přijímání žádostí, díky kterému odpadají fronty na úřadu. Kraj také lidem opět nabídne možnost zálohového čerpání dotace, tedy pořízení nového kotle bez půjček. Opět bude hejtmanství po kraji organizovat informační semináře pro zájemce o dotaci.

Podporu budou moci získat lidé na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle pouze na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Maximální výše podpory bude znovu až 127 500 korun, podpora může činit až 80 procent ceny kotle. Celkem půjde na výměnu kotlů v druhé vlně dotací v celé ČR 3,4 miliardy korun, vyměněno by jich mělo být až 35 tisíc.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody