Křetínský koupil bavorské plynové zásobníky

Křetínského firma měla za zásobníky zaplatit řádově miliardy korun. Foto: EPHOLDING

Společnost Nafta z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského dokončila prostřednictvím dceřiné společnosti Nafta Bavaria GmbH nákup tří podzemních zásobníků plynu v Bavorsku od společností DEA Deutsche Erdoel AG a Storengy Deutschland GmbH.

Podle dřívějších informací týdeníku Euro.cz se hodnota transakce pohybovala v řádu miliard korun. Mluvčí EPH Daniel Častvaj uvedl, že Nafta podepsala smlouvu se společností DEA Deutsche Erdoel AG začátkem března loňského roku. „Předmětem této smlouvy byla akvizice podzemních zásobníků zemního plynu Inzenham – West, Wolfersberg a Breitbrunn/Eggstätt v německém Bavorsku. Dne 31. prosince 2018 tato transakce, po splnění veškerých odkládacích podmínek a obdržení potřebných regulačních povolení, nabyla účinnosti,” řekl mluvčí.

Čtěte také:
EPH má exkluzivitu na vyjednávání o Uniperu
Křetínský se vzdal většiny v EP Industries

Nafta podle něj rovněž získala zhruba pětinový vlastnický podíl v podzemním zásobníku Breitbrunn/Eggstätt od společnosti Storengy Deutschland GmbH a stala se jediným vlastníkem všech zmíněných zásobníků s celkovou skladovací kapacitou 1,8 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Celková kapacita podzemních zásobníků plynu v ČR činí zhruba tři miliardy metrů krychlových.

Majoritních 56 procent akcií Nafty drží holding SPP Infrastructure. Jde o společný podnik slovenského státu a společnosti EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních větví EPH. Slovensko drží v SPP Infrastructure podíl 51 procent, EPIF zbylých 49 procent. Dalších zhruba 40 procent akcií Nafty kontroluje EPIF samostatně.

EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se stal Křetínský předloni, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Kromě EPH je podnikatel mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu