Doba čtení:1 m, 38 s
Elektrárna mehrum o výkonu 690 megawattů leží na půli cesty mezi Hannoverem a Braunschweigem. Foto: wikipedia.org AxelHH

Energetický a průmyslový holding (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského si po několika hnědouhelných elektrárnách kupuje také černouhelnou elektrárnu. Jde o čtyřicet let starý německý zdroj Mehrum.

Na koupi zdroje o výkonu 690 megawattů se Křetínský dohodl s oběma dosavadními vlastníky, Stadtwerke Hannover a BS Energy, napsal server E15.cz. Dosavadní vlastníci jako alternativu prodeje zvažovali zavření elektrárny, která je už několik let ve ztrátě. Přenechání českému holdingu jim tak ušetří peníze za pozdější likvidaci. Křetínský zjevně věří, že ji dokáže vrátit do černých čísel.

Čtěte také:
Křetínský kupuje další elektrárny
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Pro EPH je nákup téměř čtyřicet let starého zdroje pokračováním v německé strategii. Sází na to, že po odstavení jaderných elektráren v roce 2022 bude Německo uhelné zdroje ještě řadu let potřebovat. „Dosud našemu portfoliu dominuje hnědé uhlí. Koupí elektrárny Mehrum ho strategicky doplníme o černé uhlí. Díky dlouhodobým zkušenostem s provozem tepelných elektráren věříme, že navzdory těžkým podmínkám na trhu najdeme pro Mehrum ve spojení s našimi dalšími elektrárnami ekonomickou perspektivu,“ uvádí Jan Špringl, místopředseda představenstva EP Energy.

Cenu transakce nechtěly strany komentovat. V německých médiích se už dříve objevily spekulace, že by Němci k elektrárně přihodili ještě hotovost. Stadtwerke Hannover oceňují účetní hodnotu svého 83procentního podílu v elektrárně na čtyřicet milionů eur, uvedl finanční ředitel hannoverské firmy Marc Hansmann.

Řídíme se strategií postupně zvýšit podíl obnovitelných zdrojů až na padesát procent. Rozhodnutí prodat elektrárnu umocnily také ekonomické tlaky v oblasti černouhelných elektráren,“ zdůvodnila prodej šéfka představenstva Stadtwerke Hannover Susanna Zapreva.

Elektrárna leží na půli cesty mezi Hannoverem a Braunschweigem. Za poslední tři roky snížila výrobu skoro o čtyřicet procent. Tržby se propadly ze 156 na loňských 105 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj