Křetínský zaplatí Institut energetických studií

Většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský chce institut vytvořit ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Foto: EPHOLDING

Většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský chce ve spolupráci s Masarykovou univerzitou vytvořit Institut energetických studií, do kterého by se měli zapojit vybraní studenti.

Projekt jim dá možnost pochopit složitost energetiky a v oboru se dál rozvíjet. Křetínský svůj záměr prezentoval na přednášce na právnické fakultě, jejímž je absolventem. Podle zástupců školy jsou podobné investice dárců zatím spíše výjimečné.

Čtěte také:
Křetínský vytěží v Polsku víc uhlí
Potvrzeno. Křetínský kupuje Mehrum

Dary pro vysoké školy v Česku pořád ještě nejsou obvyklé. Masarykovu univerzitu je ale možné podpořit například formou pronájmu sedačky v univerzitním kině Scala, které škola provozuje, ale nevlastní, má ho v pronájmu od města Brna. Za čtyři roky fungování projektu „Daruj Scale“ si fanoušci kina pronajali sedačky v hodnotě asi 625 tisíc korun,” uvedla Martina Fojtů z tiskového odboru univerzity.

Jinou formou spolupráce je podle ní Sdružení průmyslových partnerů na fakultě informatiky, kde se nyní sdružuje 32 firem, například Red Hat nebo Kentico. Studenti pro ně pracují na konkrétních projektech nebo se spolupráce odehrává na úrovni smluv o dílo. „Díky sdružení fakulta získává několik jednotek milionů korun ročně,” uvedla Fojtů.

Výběr studentů pro Křetínského projekt začne v první polovině příštího roku. Na začátku se do projektu mají zapojit dva až tři studenti. Podle Křetínského se dostanou do kontaktu s odborníky a získají přehled, co se v energetice děje. „Jsou to věci, které se nedají nikde přečíst. Potřebujeme ty, co jsou ochotni tvrdě pracovat, potřebujeme absolutní motivaci,” řekl.

Kandidáti na vstup do institutu absolvují stáže ve firmách EPH, poté začne institut fungovat. Má se zabývat studiem vědeckých problémů, provádět analýzy a podílet se na pedagogické činnosti. Ve spolupráci s několika pedagogy má vzniknout úzký specializovaný tým se znalostmi, které podle Křetínského nemají v ČR obdoby. Po lidech s touto specializaci bude velká poptávka, dodal. EPH chce institut finančně podporovat.

Křetínský získal v Brně magisterský titul v roce 1998, o rok později se stal doktorem práv. Letos v květnu daroval Právnické fakultě Masarykovy univerzity tři miliony korun na podporu právního vzdělávání a právní vědy.

Podle časopisu Forbes má Křetínský majetek v hodnotě 50 miliard korun, a je tak pátým nejbohatším Čechem. EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a Maďarsku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710