Krúpa svolal demonstraci kvůli OKD

Krúpa se přihlásil i k financování billboardů, které zobrazují karikaturu Bakaly s doutníkem. Foto: Facebook

Slovenský finančník Pavol Krúpa svolal prostřednictvím své společnosti Arca Services na tuto středu do Ostravy demonstraci kvůli situaci kolem černouhelné společnosti OKD.

Mluvčí skupiny Arca Capital Barbora Hanáková uvedla, že protest začne v 15:30 před Krajským soudem a bude pokračovat před sídlo současného majitele bytů OKD, společnosti Residomo. Krúpa očekává účast stovek lidí.

Čtěte také:
Policejní smyčky kolem Bakaly se utahují
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Hanáková uvedla, že půjde o demonstraci nájemníků bytů OKD, kteří mají podle privatizační smlouvy právoplatný nárok své byty získat. Dodala, že zároveň je třeba upozornit na někdejší „tunelování“ OKD a nečinnost kompetentních orgánů, které podle firmy Arca Capital nevyvíjí dostatečnou iniciativu k nápravě.

Politici, ačkoliv mají potřebné kompetence, se k možnostem řešení staví laxně a reálně nic nečiní. A bez politické podpory není možné dosáhnout toho, aby lidé získali své byty a peníze byly vráceny do státního rozpočtu,“ uvedl Krúpa.

Sám se nedávno začal politicky angažovat, podpořil stranu Dobrá volba, za kterou stojí dlouholetý starosta Čeladné a bývalý místopředseda TOP 09 Pavol Lukša. Zástupci strany se podle Hanákové demonstrace také zúčastní.

Společnost Arca Services v květnu podala na firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 43.000 bývalých bytů OKD, trestní oznámení. Důvodem je podle firmy údajné podezření z nevýhodného přefinancování úvěru se škodou více než 500 milionů korun, a tedy možného tunelování firmy. Mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz tehdy uvedla, že společnost považuje trestní oznámení za nepodložené a šikanózní.

Už na konec letošního června pak Krúpa plánoval čtyřdenní demonstraci před sídlo finančníka Zdeňka Bakaly ve švýcarském Nyonu. Očekával zájem tisíců lidí, především horníků z OKD a nájemníků bývalých hornických bytů, nevyloučil ale ani účast fanoušků Baníku Ostrava. Demonstraci chtěl organizovat jako fyzická osoba a hodlal platit i náklady. Úřad města mu ale neudělil povolení v takovém termínu a rozsahu, jak Krúpa požadoval, a tak se protest neuskutečnil.

Akce měla být podle Krúpy demonstrací lidí poškozených „vytunelováním“ těžební společnosti OKD. Toho se podle Arky dopustili bývalí vlastníci a manažeři firmy OKD a její mateřské New World Resources (NWR), čímž akcionářům, zaměstnancům i daňovým poplatníkům České republiky způsobili škodu v rozsahu desítek miliard korun. Vlastníkem OKD byl v dané době Bakala, upozornil Krúpa.

Aktivity proti Bakalovi vyvíjí Krúpa dlouhodobě. Naposledy se přihlásil k financování billboardů, které zobrazují karikaturu Bakaly s doutníkem a sloganem: „Mám se skvěle! Díky vám“, jež se objevily na Ostravsku.

Média Krúpu někdy označují za ‚nájezdníka‘, který se snaží využít slabin firem, jež se ocitnou v problémech. Známý je mimo jiné jeho výpad na GE Money kvůli podmínkám, za nichž Američané získali část Agrobanky.

V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje necelých 10 tisíc lidí. Reorganizační plán předpokládá, že jejich počet bude klesat, tak jak se budou do roku 2023 postupně zavírat jednotlivé doly.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru