Lidé se zásobují uhlím

V uhelných skladech zatím mají dostatečnou zásobu uhlí. Lidé by si však s nákupem měli pospíšit. Foto: wikipedia.org 

Domácnosti ve velkém nakupují uhlí na zimu. Zatím je ho ve skladech dost, s nákupem by však lidé neměli otálet.

Třetina českých domácích kotlů je zásobena uhlím z lomu ČSA na Mostecku, kde se každoročně vytěží 3 miliony tun uhlí. Z dolů ho rozvážejí vlaky do skladů po celém Česku. Těžební firmy teď apelují na zákazníky, aby si uhlí objednali včas a předešli tak situaci, že budou muset na dodávku čekat.

Čtěte také:
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Každoročně opakuje stejný scénář, že lidé odkládají nákup tříděného uhlí až na první mrazíky, a potom se může stát, že my nestíháme uspokojovat tu poptávku,“ uvedla pro Českou televizi tisková mluvčí společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Domácnosti musejí počítat s tím, že si v začínající za teplo sezóně připlatí. Ceny u prodejců stouply zhruba o 5 procent. Růst cen předpovídali analytici už na začátku roku. I tak vytápění uhlím patří k těm levnějším variantám. Tuhá paliva používá zhruba 13 procent domácností.

Nejvíc lidí pak spoléhá na teplárny. I za dálkové teplo si zřejmě některé české domácnosti připlatí, a to nejen kvůli dražšímu uhlí, ale i kvůli nárůstu cen emisních povolenek. Teplárny navíc letos od státu nedostanou tak vysokou finanční podporu jako loni. Podle Teplárenského sdružení zaplatily teplárny v Česku za emisní povolenky před dvěma lety 1 a půl miliardy korun. Letos téměř 9. Vyšší podpora měla nárůst částečně kompenzovat. Energetický regulační úřad však navýšení podpory odmítl.

Samozřejmě to bude mít dopad do hospodaření těch teplárenských společností. Řada z nich už je dneska na úrovni téměř červených čísel, takže v další fázi předpokládáme, že se to bohužel promítne i do cen tepla,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

České domácnosti využívají k vytápění nejčastěji centrální zásobování, jde zhruba o 40 procent lidí. Zemní plyn jich využívá víc než třetina. Na druhé straně žebříčku pak stojí elektřina. Tou doma topí necelá desetina lidí. Nejméně zaplatí za vytápění domácnosti, které využívají dřevo. Ročně přibližně 43 000 korun. Naopak zhruba o 17 000 víc uhradí lidé, kteří mají doma elektrické přímotopy.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna