Lidem na Brněnsku dochází uhlí

Brno-wikipedia-Millenium187_compressed

Řada lidí podcenila nákup zásob a tuhá zima je zaskočila. Foto: wikipedia.org Millenium187

Dlouhotrvající mrazy, které během letošní zimy sužují jižní Moravu, mají vliv na zásoby uhlí. Řada lidí nákup zásob podcenila a uhlí jim brzy dojde.

Například Ludmila Hošková z Brna, která nakoupila uhlí stejně jako loni, zřejmě brzy nebude mít čím topit. Není jediná z Brna, která podcenila zásoby na zimu.

Čtěte také:
Koksovny uhlí potřebovat budou
Poslední pražští uhelní Mohykáni

I obchodníci s uhlím si všímají zvýšené poptávky. „Na jižní Moravě byl vždy nedostatek uhlí. Momentálně vše, co nám dovezou z dolů, ihned rozprodáme,“ uvedl pro Brněnský deník ředitel společnosti ESTOP Libor Klimek.

Podobnou situaci hlásí i brněnský obchod Smart Ask, který uhlí prodává. „Oproti minulému roku máme asi patnáctiprocentní nárůst prodeje,“ uvedl manažer firmy Jiří Král. Podle něj se společnost chystá v dubnu zdražovat. Lidé tak například za sto kilogramů hnědého uhlí místo původních čtyř set sedmdesáti korun zaplatí asi o deset korun více.

Podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové ještě před šesti lety evidovali skoro osm tisíc domácností s kotli spalujícími uhlí. Od zavedení kotlíkových dotací v roce 2015 lidé v kraji podali téměř šestnáct set žádostí o státní příspěvek na výměnu kotlů spalujících pevná paliva za plynové.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr