Loňské volby ovlivnily Počerady i lithium

Andrej Babiš již byl jmenován premiérem. Foto: vlada.cz

Nestává se často, aby se o energetiku a suroviny vedl předvolební boj. V Česku k tomu ale před loňskými sněmovními volbami došlo hned dvakrát.

Prvním případem byla přestřelka Andreje Babiše (ANO) s vedením ČEZ o prodej elektrárny Počerady. Přímo do voleb potom tvrdě zasáhla říjnová kauza těžby lithia na Cínovci.

Čtěte také:
Kauza lithium byla jen předvolební cirkus
Australané chtějí lithium řešit s novou vládou

Polostátní ČEZ chtěl na jaře prodat Czech Coalu miliardáře Pavla Tykače dosluhující hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Kritici transakce, mezi něž se řadil také tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO), upozorňovali, že prodej před volbami je podezřelý, napsal server E15.cz.

ČEZ má od roku 2013 s Czech Coalem smlouvu na dodávky uhlí pro Počerady na padesát let. Bez miliardových investic ale bude muset elektrárnu v roce 2024 zavřít, nebo ji podle smlouvy prodat Tykačově firmě za 2,5 miliardy korun.

Tykač ji chtěl už loni a nabízel smlouvu, která by polostátní firmě mohla vynést do roku 2024 až deset miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že v hotovostním vyjádření by byl letošní prodej o tři miliardy korun výhodnější než odložení transakce o sedm let.

„Smlouva na uhlí je pro ČEZ nevýhodná. Už v roce 2013 mohl elektrárnu prodat za osm miliard korun. Nechápu, proč na to management najednou tak pospíchá,“ uvedl v dubnu Babiš. Transakci spojoval s propojením ČEZ a ČSSD. Nicméně podle zdrojů, které se vyjednávání účastnily, Babiš zpočátku proti transakci nic neměl. Otočil, protože údajně uvěřil informaci, že tykačovci by se po prodeji mohli podílet na financování předvolební kampaně sociálních demokratů. Dozorčí rada ČEZ, do níž Babiš z titulu ministra financí jmenoval čtyři z dvanácti členů, nakonec prodej zastavila.

Druhá energetická nálož vybuchla tři týdny před volbami, když na začátku října podepsal sociálně-demokratický ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček memorandum o porozumění o těžbě lithia v Krušných horách s australskou firmou European Metals Holding. Poslanci hnutí ANO a komunistů kvůli dohodě, v níž obě strany mluvily o ochotě rozvíjet v Česku i zpracování lithné rudy, svolali mimořádnou schůzi sněmovny.

Andrej Babiš označil memorandum za „krádež ČSSD za bílého dne“. Tvrdil, že dohodu sjednali lidé napojení na bývalého vlastníka OKD Zdeňka Bakalu. „Je naprosto skandální, co ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy,“ tvrdil Babiš.

Obrana sociálních demokratů, že dohoda neznamená pro Česko žádné závazky a k odlivu peněz nepovede, nefungovala. Po volbách sociální demokraté přiznávali, že se lithium na drtivé volební porážce podepsalo.

Nová vláda chce memorandum řešit už v lednu. Zástupci EMH prohlásili, že mají zájem s vládou dál o budoucí těžbě a využití lithia v Česku jednat. „Je důležité, aby se projekt vyvíjel rychle, dokud roste poptávka. Odhadujeme, že do roku 2023 poptávka naroste na maximum, na kterém se pak bude držet,“ uvedl na konci října generální ředitel EMH Keith Coughlan.

Do těžby je firma připravena investovat deset miliard korun. Během 21letého dobývání by inkasovala celkem zisk 11,6 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech