Louda si cení povolení reorganizace

lee-louda-foto-mpo_compressed

Zastavení dodávek do OKD nyní podle Loudy nehrozí. Foto: MPO

Největším dosavadním úspěchem od květnového vyhlášení insolvence OKD bylo povolení její reorganizace, řekl insolvenční správce Lee Louda.

Se svým týmem se stýkám s věřitelským výborem i dlužníkem, jezdím do Karviné a máme nastaven pravidelný systém schůzek. V tématech, která řešíme, se neustále posunujeme dále, zároveň monitorujeme a řešíme některé procesy jak se znalci, tak auditory. Tyto jednotlivé kroky pomohly k tomu, že byla vůbec povolena reorganizace. V rámci toho se stabilizovaly i obchodní vztahy OKD,“ citoval Měsíčník Horník Loudu.

Čtěte také:
Krúpa chce obstavit Bakalův majetek
Novým předsedou představenstva OKD je Solich

Od počátku insolvenčního řízení, jak podotkl, se pozornost soustředila právě na obchodní vztahy OKD. „Ty jsou v současné době, myslím, stabilizovány na míru, která je pro firmu přijatelnější a která jí pomáhá nastavovat proces reorganizace,“ upřesnil.

Louda rovněž zdůraznil, že se podařilo zajistit pravidelnou úhradu mezd zaměstnanců těžební společnosti, vyjednat úvěrové financování dalšího provozu OKD a urovnat klíčové vztahy s dodavateli energetických komodit. „Domnívám se, že zastavení dodávek do OKD v současné době nehrozí,“ prohlásil insolvenční správce.

Klíčovým úkolem pro nejbližší měsíce je podle něj příprava reorganizačního plánu, na který si OKD nechala kvůli vypracování znaleckého ocenění firmy prodloužit lhůtu do 12. dubna 2017. „Probíhá standardní oceňování OKD pro potřeby insolvence i reorganizace. Rozeběhlo se také hledání strategického partnera, kdy už o společnost projevilo zájem okolo deseti potenciálních investorů z naší republiky i zahraničí,“ uvedl Louda. Koho konkrétně nabídka OKD zaujala, neprozradil.

Insolvenční správce se vyjádřil i k možnosti konkurzu. „Ten může nařídit pouze insolvenční soud, a to ze zákonných důvodů. A tyto zatím nenastaly. Nepředpokládám nyní, že by v případě OKD došlo ke konkurzu. Vždyť se pro reorganizaci na věřitelské schůzi vyslovilo 93 procent věřitelů s hlasovacím právem. Lze počítat s věřitelskou podporou reorganizace OKD,“ doplnil Louda.

Mohlo by vás zajímat:
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu