Luzar: Stát může přijít o víc, než získá

Podle poslance Leo Luzara je zbytečné podstupovat riziko arbitráží.

„Kvůli desítkám milionů korun riskovat arbitráže, ve kterých můžeme přijít o víc? To považuji za velmi nešťastné, “ uvedl v rozhovoru pro iUHLI.cz zpravodaj Horního zákona Leo Luzar (KSČM).

 Podle aktuálních informací bude ministerstvo průmyslu a obchodu předkládat novelu horního zákona s tím, že navrhne ukončení moratoria na zvyšování poplatků z vytěžených nerostů. Jak tento krok hodnotíte, jako zpravodaj zákona?

Považuji to za nešťastný vývoj. Moratorium končí za dva roky a pár měsíců. Jak velké příjmy z toho může stát mít? Desítky milionů? A co může ztratit? Jestli dojde na arbitráže s firmami, které si podle moratoria postavily svůj podnikatelský plán, tak může Česko přijít o podstatně větší peníze!

Čtěte také:
Nováková: Stabilitu pro těžební firmy zachováme
Schillerová couvá z platné dohody, svazy se bouří

Arbitráží se na svém posledním zasedání (zde), kdy se zákonem zabýval, obával i Hospodářský výbor sněmovny. Čili jde o reálnou hrozbu?

Myslíme si, že ano. Obrátil jsem se proto již na ministerstvo spravedlnosti, aby se vyjádřilo k tomu, jak velké nebezpečí arbitráží je. V žádném případě nechci, aby vznikla nějaká nová kauza Diag Human. Aby to bylo jasné, tahle společnost po Česku nyní požaduje miliardu dolarů! A specializované právní kanceláře se na takové spory jen třesou. Ostatně, ty na tom nakonec vydělají nejvíc v každém případě.

Jaké je tedy vaše stanovisko k moratoriu?

Nejde jen o moje stanovisko! Celý Hospodářský výbor se stavěl za původně předkládaný návrh s dodržením moratoria, který odsouhlasila i Legislativní rada vlády. Moratorium by za těch dva tři čtvrtě roku doběhlo, stát by dodržel své slovo a pak už by se výše plateb za vydobyté nerosty stanovovala každoročně podle světových cen.

Česká republika vede v současnosti 13 arbitráží, ve kterých jde celkem o 34 miliard korun. Ta největší, o 22 miliard korun probíhá se zmíněnou Diag Human. Dalších 26 řízení už má Česká republika za sebou. S odkazem na ministerstvo financí to uvádí server iRozhlas.cz (zde). Tři arbitráže republika prohrála, ve třech došlo k narovnání a ve 20 případech odešlo Česko jako vítěz.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj