Média o uhlí informují jednostranně

Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Zaměstnavatelé na tripartitě připomněli, že stěžejním tématem surovinové politiky je využití ložisek hnědého uhlí. Svazu průmyslu a dopravy ČR vadí špatný mediální obraz surovinového sektoru, kdy média jednostranně vyzdvihují jeho negativní vliv na životní prostředí a zamlčují jeho význam pro zaměstnanost.

Veřejnost málo vnímá strategický význam domácích surovin pro bezpečnost a spolehlivost dodávek energie. Mnohé věci se pro nás až příliš staly samozřejmostí,“ uvedl viceprezident SP ČR Jan Rafaj.

Čtěte také: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Sdělovací prostředky podle svazu často mlčí o možnostech využívat moderní bezodpadové technologie, o rekultivaci bývalých dolů či o významu hnědého uhlí pro spolehlivé a bezpečné dodávky energie. Zejména v regionu severních Čech, kde se zásoby hnědého uhlí nacházejí. Je pouze otázkou času, kdy budou zdejší nerostné zdroje muset být využity. Je i na médiích, aby informovala, jak úspěšně rekultivace probíhá.

Podle Svazu průmyslu je ekonomicky nejvýhodnější varianta úplného prolomení limitů. Pokud ale vláda rozhodne o částečném prolomení, musí své rozhodnutí doprovázet řadou podpůrných programů včetně řešení dopadů na nezaměstnanost v regionu, kde je již nyní její míra nadprůměrná.

Návrh ministerstva průmyslu však interpretuje tak, že nejen lom Bílina, ale i lom ČSA jsou považovány za strategické pro energetickou bezpečnost země a při nenaplnění určitých předpokladů bude nezbytné tyto zdroje využít. „Je nepochybné, že k využití těchto surovin dříve či později dojde,“ dodal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek dostal poslední šanci
Mládek není mediální playboy, je za ním ale kus práce
Svaz průmyslu podpoří plné prolomení limitů