Meteorologové a klimatologové se přou, jaká bude zima

Jediná jistota této zimy je, že produkce z obnovitelných zdrojů v tuzemsku bude jako každý rok nízká. Což bude platit i pro fotovoltaiku v rámci Evropy. Jak to bude z větrnými elektrárnami se teprve uvidí. Foto: iUHLI

Máme se zimy bát, nebo ji v pohodě zvládneme? Ti, kteří by měli znát odpověď, v tom nemají jasno. Na co se tedy máme připravit?

Zima bude spíš studenější, než ty předchozí. Zima bude mírná, není proč se obávat. To první říkají meteorologové, citovaní českými médii. To druhé v českých médiích zaznívá od klimatologů. Vzhledem k tomu, že klimatologové tvrdí, že vědí, jak bude na planetě za 10, 20 i 50 let a politici jim věří, měli by mít pravdu oni. Jenže jejich předpovědi, právě v dlouhodobém horizontu zatím ještě nikdy nevyšly (například zde, zde a zde). Je tedy otázka, zda jejich krátkodobá předpověď bude spolehlivější. Předpověď počasí v řádů dnů až měsíců je však doménou meteorologů. A ti nadcházející měsíce zatím nevidí vůbec růžově.

„Vyskytnou se i anomálie, kdy se výrazně oteplí. Zima a mráz ale budou vlivem polárního víru, který vytvořil rozsáhlou sněhovou pokrývku nad Sibiří, převažovat,“ uvádí aktuální meteorologická studie z portálu Severe Weather (zde). Setrvalé teploty pod nulou jsou podle studie tuto zimu naprosto jisté.

Meteorologové varují před studeným prosincem

Polární vír zmiňuje i meteoroložka Dagmar Honsová. „Může se v průběhu zimního období rozpadat a přinášet arktické dny, kdy nejvyšší odpolední teploty nebudou stoupat přes mínus deset stupňů Celsia,“ citoval její varování portál TN.cz (zde). „Zima by měla být teplotně průměrná až slabě nadprůměrná. To ale nevylučuje, že by se nemohla vyskytnout chladnější období, jako tomu bylo během té loňské,“ uvedl pro stejný portál meteorolog Petr Dvořák (zde).

Další názor má klimatologická služba Evropského centra pro střednědobou předpověď (ECMWF), která se jmenuje Copernicus Climate Change Service (C3S). Ta zpracovává za klouzavé tříměsíční předpovědi. Podle jejího šéfa Carla Buontempa je sice na přesné předpovědi brzy, ale podle prvních údajů se zdá, že „zima bude celkově mírná, i když v listopadu a prosinci hrozí brzké ochlazení,“ uvedl portál Novinky.cz (zde).

Jediný, kdo má tedy o nadcházející zimě jasno, jsou energetici. Ti stoprocentně vědí, že zima není obdobím, kdy by obnovitelné zdroje (OZE), dodávaly hodně elektřiny. „V zimě dodává fotovoltaika 20 procent svého instalovaného výkonu a méně. V zimě je navíc odpolední špička spotřeby již za tmy, což přínos fotovoltaiky v  tomto období dál snižuje,“ vysvětlil pro iUHLI.cz Karel Vinkler, ředitelem sekce Strategie a rozvoj nových technologií ve společnosti ČEPS (zde). Obecně jsou zimní měsíce typické tím, že dodávky z OZE se nezřídka úplně zastaví. Což nezbytně znamená, že německé plynové elektrárny v takovém případě pojedou na plný výkon. A u nás zase ty uhelné.