Ministři dnes řeší OKD s hejtmanem a odbory

Hejtman Miroslav Novák

Na jednání do Prahy míří i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Foto: ČSSD

Vybraní ministři české vlády, zástupci odborů, prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) by dnes v Praze měli jednat o situaci společnosti OKD, která je v úpadku.

Podle odborového předáka Josefa Středuly pozvání na jednání dostali také předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, vládní zmocněnec Jiří Cienciala nebo primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD).

Čtěte také:
Půjčí někdo OKD miliardy?
Věřitelé OKD už přihlásili pohledávky za 10 miliard

Odbory na jednání opět otevřou téma hornických důchodů. Poslanci na začátku května rozhodli, že horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci. Novela o penzijním pojištění má nyní zamířit k posouzení do horní komory. Podle Středuly budou odbory požadovat, aby se Senát možnosti projednávání návrhu vzdal a pustil ho rovnou k podpisu prezidenta.

Černouhelná OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 navždy bohatých
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit
Bakala: Žralok pravdy a lásky