Ministři kolem limitů našlapují opatrně

Doba čtení:2 m, 10 s

Lom ČSA. Foto: Oldřich Hájek

Během několika týdnů musí vláda Bohuslava Sobotky jasně říct, jestli prolomí územně ekologické limity těžby na severu Čech. Půjde zřejmě o její letošní nejsledovanější rozhodnutí. Členové kabinetu však zatím nemají ve věci jasno. Napsaly Lidové noviny.

„Názor mám. Ale budeme ještě diskutovat“. Tato reakce vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) asi nejlépe vystihuje současné přešlapování českých ministrů nad hnědým uhlím a osudem Horního Jiřetína.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) kolegům navrhuje, aby zatím schválili pokračování dobývání na lomu Bílina a mnohem problematičtější ortel o budoucnosti lomu ČSA odsunuli do roku 2020. A zdá se, že „polovičaté“ řešení vládnoucím stranám vyhovuje. „Kloním se k variantám, které nebudou znamenat žádné nucené stěhování občanů ani bourání domů, současně nám však zajistí dostatek uhlí,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Nesouhlasím s okamžitým prolomením limitů, které by znamenalo významný zásah do stávající lidnaté zástavby,“ připojila se ministryně školství Kateřina Valachová (zvolená za ČSSD).

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) rovnou tvrdí, že nepodpoří prolomení limitů na lomu ČSA. „Nepovažuji za rozumné bourat lidem domy v situaci, kdy to zcela nezbytně nevyžaduje životní národní zájem a kdy ani aktualizovaná energetická koncepce nenaznačuje nutnost takového kroku,“ dodal Dienstbier.

Čtěte také: Vláda už má limity v šuplíku

Zástupci hnutí ANO s Mládkovým návrhem tak úplně nesouhlasí. Před sebou ještě mají ministerskou poradu, kde dohodnou společný postup, zatím ale působí nejodbojněji. „Za sebe mohu říct už teď, že stoupencem prolomení limitů nejsem,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Podobně se vyjádřil i ministr dopravy Dan Ťok (ANO). „Nevidím příliš velké důvody, proč by se limity měly prolamovat,“ naznačil. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podle svých dřívějších vyjádření také není prolamování nakloněn, ideální by prý bylo, pokud by linie zůstaly zachovány všude. Tedy na Bílině i ČSA. Téhož názoru je i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Podobně mlhavý zůstává i názor lidoveckých členů kabinetu. Podle mluvčí strany Petry Hrušové se finální stanovisko teprve projednává, proto jej Pavel Bělobrádek ani ministr kultury Daniel Herman zatím nechtěli komentovat. Potichu zůstal i šéf resortu zemědělství Marian Jurečka.

„Rozhodnu se podle argumentů, které zazní na jednání vlády,“ připojil se k nerozhodnutým i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). A ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) pak plánuje, že si před důležitým a sledovaným hlasováním ještě raději obstará doplňkové informace.

Na rozhodování kabinetu může mít i dnešní návštěva ministrů Babiše a Brabce v obou lomech, jejichž těžba je limity omezena. Server iUHLI.cz bude o výsledku návštěvy informovat.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém
Zrušení limitů by byl jen první krok