Mládek: Je třeba plné prolomení limitů

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Za určitých okolností je bez uhlí z dolu ČSA ohrožená energetická bezpečnost České republiky. V rozhovoru pro DVTV to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) . Reagoval tak na otázku ohledně dlouho diskutovaného prolomení těžebních limitů. Podle Mládka se vláda společně se zástupci odborů i zaměstnavatelů domnívá, že „je třeba jít do plného prolomení limitů“. Nová doporučení Mládek tripartitě dodá do konce června.

Debata se podle ministra vede o tom, jak dlouho má ještě pokračovat těžba hnědého uhlí. „K útlumu těžby nakonec dříve nebo později dojde,“ uvedl Mládek a zdůraznil časový horizont 25 let.

K útlumu prý může dojít buď prudce, anebo pozvolně. Naznačil tak, že česká energetika by se na tento fakt měla připravovat pozvolna, a to i za cenu prolomení všech těžebních limitů. V opačném případě by mohlo uhlí jako zdroj v energetickém mixu chybět.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné polostátní firmou ČEZ a další variantou je posunutí limitů v dole ČSA, kde těží Severní energetická. To by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

Definitivní stanovisko ministra průmyslu a obchodu se nejspíš veřejnost dozví již v nejbližších dnech. Dnes je Mládek na návštěvě Ústeckého kraje, kde se mimo jiné setká s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Závěry dílčích studií k problematice těžebních limitů pak ministr představí na tiskové konferenci zítra.

Brabec: Malé prolomení limitů je nesmysl

Částečné prolomení na ČSA se nevyplatí