Doba čtení:1 m, 50 s
Velebudická výsypka v roce 1970 a stejné místo v podobě mosteckého Hipodromu v roce 2013. Foto: Stanislav Štýs

Po závodní dráze Hipodrom Most už dvacet let běhají dostihoví koně. Kulaté výročí mostecký dostihový areál oslavil v sobotu 26. srpna při vrcholné události letošní dostihové sezóny.

Vrcholem sobotních oslav byly PH HYDRAULIK Velká mostecká steeplechase a jubilejní 20. Velká letní cena Ústeckého kraje. Oslavy se ale neobešly ani bez bohatého doprovodného programu. Vystoupil Karlovarský symfonický orchestr, který je jedním z nejlepších a nejstarších v celé Evropě. Děti čekaly projížďky na koních zdarma, skákací hrad, soutěže ve spolupráci s jednotkou sboru dobrovolných hasičů a další zábavný program. Otevřené bylo také zbrusu nové dětské hřiště.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Ohlédnutí za historií mosteckého hipodromu

Začalo to v roce 1970, kdy vedoucího střediska chovu koní ve Svinčicích u piva napadlo, že by na rekultivacích mostecké výsypky mohlo stát dostihové závodiště. V roce 1975 byla projednána územní studie. Na plánech nového závodiště se podílel také Yann de Chevingy, přední světový odborník v oblasti dostihového sportu. Rekultivační práce na ploše budoucího závodiště byly zahájeny v roce 1982. Provoz závodiště byl zahájen v roce 1977. Areál neměl tehdy tribuny ani věž rozhodčích. Tribuny byly postaveny v roce 1999, vážnice a zázemí pro žokeje v roce 2003 a o rok později dostihová věž a dostihový klub. V roce 2006 vznikl Konibar. Historický tisící dostih se jel na mosteckém hipodromu v roce 2016, napsal magazín Homér.

Mostecký hipodrom vede čtyři měsíce nový ředitel Jakub Šimůnek, podle nějž je závodiště v mnoha ohledech výjimečné. „Když pominu fakt, že celý areál je vybudovaný na výsypce, což je samo o sobě v České republice výjimečné, má ještě další originality. Jako jediný v České republice má přímou dráhu dlouhou dva tisíce metrů. Výjimečné je i to, že areál neslouží jen dostihovému sportu, ale je příměstskou rekreační zónou. Je tu závodní i tréninková dráha a stáje, ale také in- line dráha pro veřejnost, gril park a dětské hřiště,“ uvedl ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda