Na Plzeňsku již vyčerpali kotlíkové dotace

Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

Plzeňský kraj již vyčerpal finanční prostředky určené pro první výzvu kotlíkových dotací ve výši 162 milionů korun. Ve výzvě bylo podáno 1531 žádostí, uvedla Šárka Stará z kanceláře hejtmana. Letos na podzim bude vyhlášena druhá výzva.

Plzeňský kraj vyhlásil výzvu 20. ledna, lidé se mohli hlásit až do 31. března, do kdy měli vyčerpat až 162 milionů korun. Na nový zdroj získají od státu díky dotaci EU až 85 procent nákladů, maximálně 127 500 korun, řekl krajský radní Václav Štekl (KSČM).

Čtěte také:
Moravskoslezský kraj přihodí na kotlíkové dotace
Zájem o kotlíkové dotace neutuchá

Celkem je v Plzeňském kraji asi 40 tisíc lokálních topenišť na tuhá paliva, které by si lidé měli i kvůli nové legislativě vyměnit. Za pět let fungování celostátního programu by to mohlo být podle Štekla až 5000 starých kotlů. Peníze mohou jít na nákup nízkoemisních kotlů na biomasu nebo uhlí. Největší zájem je o kotle spalující uhlí i biomasu. Lidé mohou čerpat dotace i na tepelné čerpadlo a plynový kotel. Lidé mohou získat 70 až 80 procent nákladů podle typu nově pořízeného kotle. Pokud jde o domy v pevně vyjmenovaných oblastech s vyšším znečištěním, lze získat ještě o pět procentních bodů státní podpory více. Občanům by mohly přidávat peníze také města a obce.

V první ze tří kotlíkových dotací dostal Plzeňský kraj 231 milionů Kč. Prvních 162 milionů Kč nyní, zbylých 69 milionů Kč na podzim. Další dvě stejně velké dotace budou následovat do roku 2020.

Podle šéfa krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala jsou současným hlavním problémem právě lokální zdroje. Nový zákon o ovzduší, jehož návrh loni v prosinci schválila vláda, umožní od ledna 2017 jejich kontroly přímo v domácnostech.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dalo v první výzvě na výměnu starých neekologických kotlů z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 krajům celkem 3 miliardy korun z vymezených 9 miliard, které MŽP na tento program vyjednalo s Evropskou komisí. Dotace je určena na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Celkem by se mělo v České republice vyměnit až 100 tisíc kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky