Na valné hromadě ČEZ bude živo

Minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr požaduje zvýšení dividendy na 35 korun. Foto: Michal Šnobr

Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 24 korun za akcii. Dividenda navrhovaná vedením ČEZ je nejnižší od roku 2006, kdy bylo akcionářům vyplaceno 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii.

Pokud valná hromada návrh představenstva na dividendu schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Čtěte také:
MF chce nahradit opční program ČEZ
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Akcionáři budou dnes schvalovat mimo jiné také aktualizaci strategie firmy. ČEZ se chce ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku.

Podle analytiků přinese valná hromada vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec vyloučené, že se podobně jako v minulých letech protáhne na mnoho hodin. K velkým překvapením podle nich ale pravděpodobně nedojde. Vesměs předpokládají, že budou přijaty návrhy představenstva firmy.

Zástupce části minoritních akcionářů firmy Michal Šnobr koncem května na twitteru uvedl, že podal protinávrh, ve kterém požaduje z loňského zisku vyplacení dividendy 35 korun na akcii. Akcionáři kolem Šnobra iniciovali loni valnou hromadu, která se uskutečnila na konci listopadu. Šlo o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud minoritního akcionáře.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu