Na výsypce se narodí první telata

krávy foto dulni noviny_compressed

Rekultivační stádo krav na výsypce lomu Vršany. Foto: DN

Společnost Rekultivace se chystá nejen na narození prvních telat, ale i na hlavní sezonu. Postupně začne nábor sezonních pracovníků. Firma plánuje nabrat zhruba dvě desítky lidí, takže se počet zaměstnanců zvýší zhruba na stovku.

Do konce března se musí stihnout prořezávky na ukončených rekultivacích a kácení náletových dřevin pod trasami vysokého napětí. Terén zaměstnanci Rekultivací pomáhali upravit také v prostoru Slatinické výsypky, kde probíhá archeologický průzkum. „V současné době se začalo s hnojením stromků a postupně se rozbíhají polní práce. Začínáme sít jařiny, tedy jarní pšenici, hořčici a vojtěšku,“ sdělil Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace.

Čtěte také:
Fotoknihu věnoval důlním mašinám
Házenkářky musely na šachtu

Oseto bude kolem šedesáti hektarů ploch. Postupně se k nim přidá i přibližně 28 hektarů nově rekultivovaných zemědělských ploch. „Zahájili jsme také naši největší letošní akci, což je další etapa rekultivace výsypky lomu Jan Šverma, kde ve spolupráci se společností DTS Vrbenský děláme terénní úpravy,“ doplnil ředitel.

Na jaro už se chystá i dvacetihlavé stádo krav, které Rekultivace pořídily na podzim loňského roku. „Krávy ve zdraví přežily zimu a nyní každým dnem čekáme narození prvních letošních telat. Kromě toho jsme se rozhodli uspíšit rozšíření stáda nákupem dalších dvaceti krav,“ dodal Šolar s tím, že konečná velikost stáda je zhruba 100 kusů. „Dokončujeme také ustájení pro býky, kteří budou u stáda od května do září, pak je ale musíme přemístit jinam, kde je budeme mít pod kontrolou,“ upřesnil ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly