Doba čtení:1 m, 42 s
Teplárna Zlín otevře své brány veřejnosti jeden den ve festivalovém týdnu. Foto: Sev.en Energy

První červnový týden bude ve Zlíně patřit 63. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Zlín film festival je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho partnerem je také Teplárna Zlín ze skupiny Sev.en, která si nejen pro návštěvníky festivalu připravila řadu zajímavých akcí.

Nechtěli jsme být jen pasivním partnerem této ojedinělé akce, která během let dosáhla světové úrovně. Rozhodli jsme se proto návštěvníkům Zlína nabídnout i něco navíc a doplnit už tak velmi bohatý doprovodný program festivalu,“ uvedla ředitelka HR a komunikace skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Zájemci si budou moci v průběhu celého týdne zahrát únikovou hru, která je provede městem a během níž zjistí, co všechno by se mohlo stát při blackoutu. Plnění různých úkolů je dovede do cílového stanoviště u zlínské teplárny. Další akce připravuje zlínská teplárna společně s obecně prospěšnou společností Women for Women nebo organizátory letošního ročníku Energetické olympiády. Samotná Teplárna Zlín otevře své brány veřejnosti jeden den ve festivalovém týdnu. Návštěvníci si prohlédnou nejenom, jak se vyrábí teplo pro město, ale také  některé z technických unikátů. Například historický parní kotel, který vyrobila firma J. Zajíčka v Prostějově v roce 1887 „k hnaní strojů v továrni na obuvnické zboží“ a do provozu byl ve zlínském závodě Antonína Bati uveden v roce 1900.

Uhlí či štěpka zachraňují města

Zlín s filmem spojuje historie filmových ateliérů ve Zlíně, které byly založeny v roce 1936 z popudu Jana Antonína Bati jako studio pro tvorbu reklamních snímků obuvnického impéria Baťa. Dětskému filmu se filmové studio ve Zlíně věnovalo již od začátku čtyřicátých let. Postupem doby se ze zlínských ateliérů stalo nejvýznamnější centrum filmové tvorby pro děti v tehdejším Československu, kde  působili Karel Zeman, Hermína Týrlová, Alexander Hackenschmied nebo Břetislav Pojar. Každoročně festival uvádí přes 350 snímků z více než 50 zemí světa. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost 95 000 dětí i dospělých.