Nejbohatší Čechy živí i energetika

Druhým nejbohatším Čechem je premiér Andrej Babiš. Foto: youtube.com Úřad vlády

Magazín Forbes zveřejnil na svém webu tradiční žebříček nejbohatších Čechů. V první desítce se umístili tři miliardáři, kteří se angažují v uhelném průmyslu. Na pátém místě figuruje Daniel Křetínský, hned za ním je Pavel Tykač a první desítku uzavírá Zdeněk Bakala.

Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhý je stále premiér a předseda ANO Andrej Babiš, jeho jmění se ve srovnání s loňským rokem snížilo o 13 miliard na 75 miliard korun. Na třetím místě je vlastník skupiny KKCG Karel Komárek, který přeskočil realitního magnáta Radovana Vítka.

Čtěte také:
Úspory přinesou zvýšení spotřeby
Česko stojí na energetické křižovatce

Majetek Daniela Křetínského, který je vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu, se neustále zvětšuje. Podle Forbesu nyní činí 59 miliard korun, oproti loňskému roku o 9 miliard méně. Křetínského impérium nyní zahrnuje celkem 50 firem v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii, Polsku a Maďarsku. Křetínský je také vlastníkem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Naopak jmění Pavla Tykače, který vlastní holding Sev.en Energy, zůstává už několik let stejné, konkrétně se jedná o 31 miliard korun. Tykačovo podnikání se soustředí na těžbu hnědého uhlí v severních Čechách, do holdingu spadá například také chvaletická elektrárna.

První desítku nejbohatších Čechů pak uzavírá kontroverzní Zdeněk Bakala. Jeho majetek podle Forbesu činí 18 miliard korun, což je o 4 miliardy méně než v roce 2015. Bakala zbohatl díky společnosti OKD. Podle mnohých však miliardář firmu vytuneloval. Například prezident Miloš Zeman o něm opakovaně prohlásil, že patří do vězení. Bakala nyní žije ve Švýcarsku. Do České republiky se momentálně nemůže vrátit, protože by jej policie předvedla před poslaneckou komisi, která se zabývá okolnostmi privatizace OKD.

Mohlo by vás zajímat:
Michal vás seznámí s Ograbulemi
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj