Doba čtení:1 m, 25 s
Elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před citelnou změnou výkupních podmínek solární energie v neprospěch provozovatelů, dle soudu ale nebyla v té době hotová, a nesplňovala podmínky pro udělení licence. Ilustrační foto: wikipedia.org

Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad skupinou mužů potrestaných za podvod kolem solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Jejich dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněná. Uvedla to Eva Sigmundová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance a ukládal tehdy podmíněné i nepodmíněné tresty.

Nejvyšší soud ještě odůvodnění nezveřejnil. Jako poslední mimořádný opravný prostředek zbyla odsouzeným ústavní stížnost.

Čtěte také:
Solárníky děsí nové složení sněmovny
Slunce a vítr energetiku neutáhnou

S výsledkem procesu nebyli spokojeni Vlastimil Dubovský, Jan Kourek, Zdeněk Svoboda a Jiří Patyk. Jednatelem společnosti Mondragone, jíž elektrárna patřila, byl Patyk. Má si odpykat 6,5 roku nepodmíněně, dostal také peněžitý trest milion korun. Firmu soud zrušil.

Pětiletý trest za zneužití pravomoci justice uložila Kourkovi, bývalému zaměstnanci odboru licencí Energetického regulačního úřadu. S tříletým podmíněným trestem vyvázl revizní technik Dubovský. Svoboda, který figuruje také v jiné solární kauze, si má odpykat v souhrnu osm let.

Elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před citelnou změnou výkupních podmínek solární energie v neprospěch provozovatelů. Elektrárna podle soudu ale nebyla v té době hotová, a nesplňovala tedy podmínky pro udělení licence. Podle žalobce byly panely do areálu elektrárny naváženy až 30. prosince 2010, energii do sítě začala dodávat v březnu.

Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou téměř na 8,5 milionu korun.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
iUHLI.tv: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí
Německá Energiewende ohrožuje chudé