(Ne)Logika ekoaktivistů

Policisté o víkendu zatkli 120 aktivistů, trestně stíhání ale nebudou. Foto: ende-gelände.org

Aktivisté pravidla neuznávají a neváhají je porušovat. Foto: ende-gelände.org

Nemáme rádi uhlí, tak vám oznamujeme, že příští rok porušíme zákony České republiky a zablokujeme nějaký důl nebo elektrárnu. Takový vzkaz vyslali aktivisté z hnutí „Limity jsme my“.

Vyjadřovat svou nelibost vůči čemukoli je právem každého člověka v demokratické zemi. Už jsme si tak nějak zvykli, že protesty občas omezují ostatní, třeba když taxikáři či zemědělci zablokují nějakou důležitou komunikaci. Pokud je akce řádně ohlášena, tak nezbývá, než skřípat zuby v kolonách, nebo jet jinudy. Demokracie zkrátka právo k demonstraci v mezích pravidel uznává.

Čtěte také:
Aktivisté chystají blokády proti uhlí
Podle blogerky se Greenpeace zbláznili

Ekologičtí aktivisté ovšem stanovená pravidla neuznávají. Pod heslem „naše pravda je víc než zákon“ je neváhají porušovat. A nyní to dokonce anoncují dopředu. Sami to nazývají občanskou neposlušností, což je nyní velmi módní záležitost.

Zde narážíme na první kontroverzi s elementární logikou. „Neposlušní občané“ se obvykle velmi hlasitě ohánějí slovy jako svoboda, demokracie a lidská práva. Zapomínají přitom, že zmíněným hodnotám se nejlépe daří v případě, že je společnost ochotná dobrovolně se podřídit pravidlům ve formě zákonů a vyhlášek, jejichž porušení je opět dle pravidel sankcionováno. Každé jiné zřízení, ať už jde o anarchii v jednom extrému, nebo o totalitu na straně druhé, je vždy pošlapává mnohem více.

Podruhé, tentokrát velmi konkrétně, se hnutí „Limity jsme my“ s logikou střetlo, když vybalilo sadu svých požadavků. Na jedné straně se domáhají nejlépe okamžitého ukončení těžby a spalování uhlí, zároveň však požadují, aby stát těžařům zvýšil poplatky z těžby a peníze použil k transformaci Ústeckého kraje. A zároveň z nich zajistil práci pro ty, kteří ji s koncem uhlí ztratí. Oba požadavky se vzájemně jaksi vylučují. Buď bude těžař těžit a odvádět daně a poplatky, ze kterých se může financovat třeba zmíněná transformace, nebo těžit nebude.

Do třetice všeho, zda dobrého či zlého nechám na posouzení každého čtenáře, se ekoaktivisté perou s logikou v otázce energetické budoucnosti. Jedna skupina brojí proti uhlí, jejich kolegové demonstrují proti jádru, v Americe další parta blokuje ropovody. Na čem by se zřejmě shodli, je podpora obnovitelných zdrojů. Odmítají však otevřeně přiznat, že jejich tlak je jedním z důvodů, proč my všichni zejména na soláry a větrníky krvavě doplácíme. Zřejmě se bojí, že by narazili. Ona totiž i trpělivost obyčejných lidí, kteří chtějí jen normálně pracovat a uživit své rodiny, má své limity. A pokud takovému horníkovi vezmete práci a současně mu pošlete složenku za elektřinu s mastným příplatkem na obnovitelné zdroje, tak bych se vůbec nedivil, kdyby se ona „občanská neposlušnost“ projevila i z druhé strany.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody